Schronisko w Dobrej - pierwszy miesiąc (więcej...)


Schronisko w Dobrej
- pierwszy miesiąc


Minął miesiąc od otwarcia schroniska dla bezdomnych zwierząt w Dobrej. Z tej okazji rozmawialiśmy z dyrektorem schroniska Katarzyną Hermanowicz. Pytaliśmy o pierwszych lokatorów, interwencje, adopcje i personel. Schronisko ma też nową stronę internetową.


Katarzyna Hermanowicz z wykształcenia jest zootechnikiem, absolwentką Akademii Rolniczej w Szczecinie. Od 15 października 2013 roku kieruje i zarządza nowo otwartym schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Dobrej.

Mierzyn24.pl: Minął miesiąc odkąd schronisko działa i żyje. Chcieliśmy zapytać jak się Pani pracuje, czy personel zdążył się zaaklimatyzować?
Katarzyna Hermanowicz: Pracujemy już w pełnym składzie od otwarcia schroniska, to jest od 16 grudnia 2013 r. Pierwsze przyjęcia zwierząt odbyły się tuż przed świętami tj. 20 grudnia. Nasi pierwsi podopieczni to psy z miejscowości Buk od mieszkańca, który nie był w stanie wykarmić i zaopiekować się dwudziestoma podrzuconymi na jego posesję psami. Wszystkie dowiezione z tej interwencji psy zostały odrobaczone, odpchlone, zaszczepione, jak również poddane sterylizacji i kastracji. Cztery z nich znalazły już nowe domy i kochających właścicieli. Czekamy na kolejnych chętnych do adopcji, a zdjęcia wszystkich psów są na naszej nowej stronie internetowej: www.schronisko.dobraszczecinska.pl.
Nasza załoga liczy 11 osób: dwóch lekarzy weterynarii, dwóch pracowników adopcji, główna księgowa, osoba utrzymująca porządek w naszych pomieszczeniach i pięciu opiekunów zwierząt. Nie możemy zapomnieć o naszych wolontariuszkach: Dianie i Natalii - wspaniałych dziewczynach, które każdą wolną chwilę spędzają w kociarni lub w boksach dla psów szkoląc, socjalizując, wyprowadzając i głaskając nasze zwierzaki. Pracujemy przez siedem dni w tygodniu w godzinach 8.00 - 16.00. Opiekunowie zwierząt pracują zmianowo po 12 godzin.

M24: Co się dzieje ze zwierzętami, które do Was trafiają?
Katarzyna Hermanowicz: Każde zwierzę, które do nas trafia, czy to pies, czy kot jest na wstępie badane przez lekarza weterynarii. Zakładamy kartę zwierzęcia, w której wpisujemy wszystkie informacje o danym zwierzaku: wygląd, płeć, wiek, szczepienia, numer czip, jak również inne uwagi dotyczące zachowania, agresji lub specyficznego wyglądu. Zwierzęta rejestrowane są również w naszym programie komputerowym, a także w formie papierowej w postaci zeszytu ewidencyjnego. Prowadzimy również zeszyt zagubiony-znaleziony, w którym wpisywane są wszystkie informacje o zagubionych lub znalezionych zwierzętach zgłoszone przez zmartwionych właścicieli lub osoby, które znalazły psiaka lub kociaka. Taka forma poszukiwań bardzo się sprawdza. Po oględzinach lekarsko-weterynaryjnych i zewidencjonowaniu danego zwierzaka - przeprowadzany jest on do pomieszczenia, które nazywamy kwarantanną. Tam pies oczekuje na odbiór przez swojego właściciela. W przypadku kiedy pies posiada czip szukamy właściciela i powiadamiamy o pobycie jego zguby w naszym schronisku.

M24: Jak wygląda interwencja i odławianie?
Katarzyna Hermanowicz: Każdy mieszkaniec gmin Nowe Warpno, Kołbaskowo, Dobra i Polic, który znajdzie porzuconego psa lub pies się do niego przybłąka, powinien zadzwonić i zgłosić ten fakt do straży gminnej, do gminy lub do schroniska. Schronisko ma podpisaną umowę z firmą zajmującą się odławianiem zwierząt i zgłoszone zwierzę zostanie odłowione i przewiezione do nas. Ta sama procedura dotyczy zwierząt rannych, chorych lub stwarzających zagrożenie dla ludzi. Działania odłowienia zwierząt podejmuje również ta sama firma. W godzinach nocnych ranne zwierzęta przewożone są do lecznicy weterynaryjnej prowadzącej dyżur całodobowy. Po udzieleniu pierwszej pomocy lekarskiej zwierzę przewożone jest do schroniska i dalszą opieką zajmują się nasi lekarze.

M24: Czy osoba prywatna może osobiście przywieźć znalezione, bezdomne zwierzę do schroniska?
Katarzyna Hermanowicz: Jak najbardziej. Sprawdzamy czy pies ma czip, a jeżeli tak, to powiadamiamy właściciela. Jeżeli nie, to piesek taki zostaje u nas i czekamy na odbiór przez właściciela.

Reklamy Google:


M24: Czy trafiające do schroniska psy są poszukiwane przez swoich właścicieli i czy zguby są przez nich odbierane?
Katarzyna Hermanowicz: Tak. Od początku funkcjonowania schroniska właściciele odebrali już 11 swoich psów.

M24: Czy za odebranie psa właściciel musi uiścić jakąś opłatę?
Katarzyna Hermanowicz: Za każdą dobę właściciel musi zapłacić 30 zł. Jeżeli pies przyjeżdża z interwencji, czyli przez firmę odławiającą, dodatkowa opłata wynosi 50 zł. Niestety, pilnowanie własnych zwierząt należy do obowiązków właścicieli. Psy powinny być trzymane i prowadzone na smyczy lub powinny być w zasięgu wzroku właściciela z możliwością ich przywołania.

M24: Ile teraz jest zwierząt w schronisku?
Katarzyna Hermanowicz: Na tę chwilę mamy 24 psy i 4 koty. Praktycznie codziennie trafia do nas jakiś psiak. Cieszymy się, że jest rotacja zwierząt - jedne przychodzą, inne wychodzą do nowych domów lub też odbierane są przez swoich właścicieli.

M24: Jak wygląda sprawa adopcji?
Katarzyna Hermanowicz: Każdy pies, który do nas trafi i jest psem bezpańskim, nie jest oznakowany i nie znamy właściciela, przechodzi 14-dniową kwarantannę. Te 14 dni są po to, by wyeliminować zagrożenia chorobowe, jak również po to, aby właściciel miał możliwość wyszukania i odebrania swojego psa. Jeżeli przez 14 dni właściciel się nie znajdzie, wówczas taki pies staje się własnością schroniska, jest poddawany zabiegowi sterylizacji lub kastracji i po okresie rekonwalescencji przekazywany do dalszej adopcji.
Każda osoba, która upatrzy sobie na naszej stronie internetowej psiaka i jest zainteresowana jego adopcją, ma możliwość zapisania się na zwierzaka dzwoniąc do nas i przekazując nam swoje dane kontaktowe. Bardzo często zainteresowane osoby odwiedzają przyszłego podopiecznego już w czasie trwania kwarantanny i rekonwalescencji.

M24: Ile było adopcji do tej pory?
Katarzyna Hermanowicz: Ogólnie do adopcji przekazaliśmy 13 psów: w grudniu 6 i do 15 stycznia 7 psów. W zeszłym roku jeden kot znalazł nowy dom, a w tym roku już 6 kociaków ma nowe domy i nowych właścicieli.

M24: Czy psy przed adopcją są szkolone?
Katarzyna Hermanowicz: Psy nie są szkolone w schronisku, jednakże dokładamy wszelkich starań, aby w sposób prawidłowy ocenić każdego naszego podopiecznego. Ogromną rolę w socjalizacji psów odgrywają nasze dwie wolontariuszki, które codziennie pracują również z psami problematycznymi. Wyprowadzają, czeszą, głaskają i oceniają pod kątem przeznaczenia psa - czy do ogrodu, do domu, czy lubi dzieci i koty. Schronisko gwarantuje miesięczne darmowe szkolenie dla każdego adoptowanego psa.

M24: Wspomniała Pani, że są dwie wolontariuszki. Czy osoby zainteresowane wolontariatem mogą się jeszcze do Was zgłosić?
Katarzyna Hermanowicz: Oczywiście. Z tym, że zgodnie z ustawą o wolontariacie mogą to być osoby pełnoletnie. Osoby, które nie mają skończonych osiemnastu lat mogą pomagać nam w inny bardzo cenny sposób, m.in. poprzez organizowanie akcji w szkołach, zbiórki karmy, a przede wszystkim propagowania adopcji na przykład na Facebooku. Osoby pełnoletnie zapraszamy już dzisiaj do współpracy. Schronisko posiada cztery duże wybiegi, na które nasi podopieczni mogą być wyprowadzani, szkoleni i przytulani przez nowych wolontariuszy.

M24: Widzieliśmy na stronie internetowej, iż schronisko prowadzi dla dzieci i młodzieży prelekcje. Może nam Pani powiedzieć na czym to polega?
Katarzyna Hermanowicz: Nasze wolontariuszki i pracownicy z przyjemnością opowiedzą o schronisku, o przebywających zwierzętach, a także pokażą sztuczki jakie potrafią wykonywać wyszkolone psy. Obecnie czekamy na dodatkowe wyposażenie naszej salki edukacyjnej i mamy nadzieję, że dzięki nowościom nasze prelekcje będą bardziej urozmaicone, a także będą cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych odwiedzających.

M24: Na terenie schroniska znajduje się gabinet weterynaryjny. Czy osoba z zewnątrz może przyjechać ze swoim pupilem do lekarza?
Katarzyna Hermanowicz: Gabinet weterynaryjny przeznaczony jest wyłącznie dla zwierząt przebywających w schronisku. Nie świadczymy usług weterynaryjnych. Schronisko nie przyjmuje też zwierząt tzw. właścicielskich. Oznacza to, że właściciel nie może zostawić swojego podopiecznego w schronisku. Schronisko nie przyjmuje również kotów wolno żyjących. Koty żyją w swoich środowiskach i nie można ich wyłapywać chyba, że są to koty po wypadkach, chore lub są to małe kocięta.

M24: Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy samych sukcesów.


Przypominamy, że cały czas można dostarczać do schroniska niepotrzebne koce, ręczniki czy prześcieradła, które w okresie zimowym zapewnią zwierzętom ciepło. Mieszkańcy mogą również przynosić suchą i mokrą karmę, a także zabawki dla kociaków i szczeniaków. Pracownicy schroniska w imieniu podopiecznych serdecznie dziękują za wszystkie dostarczone dary.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciurzyńska

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości




Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dobrej
ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra Szczecińska
tel. +48 508 222 247
e-mail: -e-mail-
www.schronisko.dobraszczecinska.pl

Schronisko dla osób odwiedzających czynne jest w godzinach:
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota 8.00 - 16.00
Niedziela 8.00 - 16.00

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dobrej - pierwszy miesiąc:
























Zobacz artykuły powiązane:

Kolejne pieski w schronisku w Dobrej

Święta Bożego Narodzenia były pracowitym okresem w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Dobrej. Do ośrodka trafiły kolejne pieski, w tym trzy szczeniaki. Pieski można już adoptować. Do schroniska trafiła też suczka, mieszaniec posokowca znaleziona na trasie Dobra - Police.



Pierwsze pieski w schronisku w Dobrej

Minął już tydzień od uroczystego otwarcia schroniska dla bezdomnych zwierząt w Dobrej. Do ośrodka trafili pierwsi podopieczni. W piątek 20 grudnia schronienie znalazły tam psy znalezione na terenie gmin współfinansujących powstanie i funkcjonowanie schroniska.



Otwarcie schroniska
dla zwierząt w Dobrej


W poniedziałek 16 grudnia 2013 r., o godz. 12:13 oficjalnie zostało otwarte schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dobrej. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście oraz przedstawiciele czterech gmin, które sfinansowały inwestycję: Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga oraz Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz.



Schronisko w Dobrej zatrudnia personel

Prace przy budowie schroniska dla zwierząt w Dobrej już się zakończyły. Ośrodek, w którym schronienie znajdą zwierzęta m.in. z naszej gminy, jest jeszcze nieczynny. Urzędnicy kompletują obecnie wszystkie niezbędne dokumenty i pozwolenia. Trwa również nabór personelu. Ustalono też na jakiej zasadzie funkcjonować będzie nowe schronisko.



Schronisko w Dobrej:
koniec prac


Zakończyły się prace przy budowie schroniska dla bezdomnych zwierząt w Dobrej. W dniu 12 września 2013 r., po blisko 18 miesiącach prac, budowa została odebrana od wykonawcy - Firmy Budowlano-Usługowej „Kwadra” Waldemar Kapella z siedzibą w Szczecinie. Nowy kompleks został już wyposażony w niezbędne do jego funkcjonowania sprzęty.



Schronisko w Dobrej:
wkrótce otwarcie


Budowa schroniska dla psów i kotów w Dobrej wkroczyła już w ostatnią fazę. W ciągu 18 miesięcy w miejscu zaniedbanego gruzowiska powstał przyjazny i nowoczesny obiekt, w którym schronienie znajdą, porzucone przez właścicieli, zwierzęta z gmin powiatu polickiego. Uroczyste otwarcie schroniska planowane jest w październiku 2013 r.



Schronisko dla zwierząt: prace na finiszu

Do planowego terminu zakończenia prac przy budowie międzygminnego schroniska dla psów i kotów w Dobrej pozostało jeszcze nieco ponad pół roku. Wszystko wskazuje na to, że prace budowlane zakończą się ze sporym wyprzedzeniem. Byliśmy na terenie kompleksu i możemy stwierdzić, że robi on bardzo pozytywne wrażenie. Będzie to nowoczesne i przyjazne miejsce, gdzie zwierzęta oczekiwać będą na swoich nowych właścicieli.



Schronisko w gminie Dobra: rośnie w oczach

Wkrótce minie 10 miesięcy od rozpoczęcia prac przy budowie międzygminnego schroniska dla psów i kotów w Dobrej. Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są prace związane z inwestycją realizowaną wspólnie przez gminy: Dobra, Kołbaskowo, Nowe Warpno i Police.



Schronisko w gminie Dobra: na placu budowy

Prace związane z budową międzygminnego schroniska dla psów i kotów w Dobrej rozpoczęły się prawie cztery miesiące temu - w marcu 2012 roku. To dobry moment, aby sprawdzić na jakim są etapie i czy udało się wykonać wszystko, co na ten okres założyli sobie pracownicy Firmy Budowlano-Usługowej „Kwadra” Waldemar Kapella - wykonawcy inwestycji.



Schronisko dla zwierząt: przekazanie terenu

W środę 14 marca Urząd Gminy Dobra przekazał firmie budowlanej Kwadra Waldemar Kapella teren pod budowę schroniska dla zwierząt. Przypomnijmy, schronisko dla psów i kotów powstanie niedaleko drogi powiatowej prowadzącej z Lubieszyna do miejscowości Buk, kilkanaście kilometrów od Mierzyna. Wykonawca zobowiązał się skończyć budowę do 30 listopada 2013 roku.



Schronisko dla zwierząt
w gminie Dobra!


Znamy wykonawcę, który wybuduje międzygminne schronisko dla psów i kotów w gminie Dobra. Schronisko powstanie niedaleko drogi powiatowej prowadzącej z Lubieszyna do miejscowości Buk, kilkanaście kilometrów od Mierzyna. Inwestycja jest realizowana wspólnie z gminami Kołbaskowo, Nowe Warpno i Police.

czwartek 16 sty 2014 - 08:59:56 | Komentarze: 0
Szybkie drukowanie

szukaj w Mierzynie

Mierzyn - usługi/firmy

kodo

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 733 211 449
+48 91 38 31 361
Gabinety Stomatologiczne Dentamedica Clinic to wyjątkowe miejsce, w którym najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję.

agmed.jpg
CENTRUM MEDYCZNE AGMED
Mierzyn, ul. Grafitowa 4
Dobra, ul. Graniczna 24A
Lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra, stomatolog, ginekolog, dermatolog, laryngolog, okulista. Wizyty prywatne u ortopedy, ortodonty i z zakresu med. pracy. Mierzyn: +48 91 48 33 808,
Dobra: +48 91 311 33 01.

AGD.jpgSpecjalizujemy się w naprawie pralek, zmywarek, lodówek, kuchenek, płyt ceramicznych, indukcyjnych wszystkich firm. Oferujemy również montaż nowych urządzeń. Udzielamy 12 miesięcznej gwarancji na wykonane naprawy! Zadzwoń: +48 601 758 120

Centrum Medyczne LuxMedica.jpg
Centrum Medyczne LuxMedica
jest nowoczesnym centrum, działającym na rynku medycznym od 2013 roku, które zostało wyposażone w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt medyczny, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz profesjonalny i wykwalifikowany personel.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 1A
Telefon: +48 91 48 48 404

thomas.jpg
Thomas.biz.pl
Mierzyn Lubieszyńska 34
Prowadzimy sprzedaż maszyn i urządzeń ogrodowych, elementy wyposażenia ogrodów (ryby, pokarm, akcesoria do oczek wodnych). W naszej ofercie znajdują się również profesjonalne maszyny oraz środki do utrzymania czystości. Możliwość wypożyczania sprzętu ogrodniczego.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń:
+48 501 585 105. więcej

reklama

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji:
+48 513 867 408.

reklama.jpg
Reklama w portalu Mierzyn24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Mierzyn24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
Redakcja Mierzyn24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu Mierzyn24.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Zapoznaj się z Regulaminem.
Serwisy partnerskie:
Konstancin-Jeziorna | Wiadomości z Konstancina | Mapa Konstancina | Kalendarz wydarzeń | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Swarzędz | Wiadomości ze Swarzędza | Mapa Swarzędza | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm ze Swarzędza i Poznania | Reklama w portalu
Szczecin - Bezrzecze | Wiadomości z Bezrzecza | Mapa Bezrzecza | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Szczecin - Gumieńce | Wiadomości z Gumieniec | Mapa Gumieniec | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm z Gumieniec i Szczecina | Reklama w portalu
Gdańsk - Osowa | Wiadomości z Osowej | Mapa Osowej | Sport w Osowej | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu