Tytuł wiadomości: Dziki w Gminie Dobra - konsultacje! (czytaj więcej...)
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez kacper
piątek 09 gru 2011 - 08:15:44


Dziki w Gminie Dobra
- konsultacje!


Przedstawiciele kilku instytucji państwowych i samorządowych szukali sposobu na rozwiązanie problemu dzików, stale pojawiających się na terenach zabudowanych Gminy Dobra, w tym i w Mierzynie. Konsultacje na ten temat odbyły się w minioną środę 7 grudnia 2011 r., w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dobrej.


W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Nadleśnictwa Trzebież, Koła Łowieckiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Starostwa Powiatowego w Policach, a także policji i Straży Gminnej w Dobrej. Spotkanie zorganizowali pracownicy Urzędu Gminy Dobra, na co dzień zajmujący się problemem dzików w gminie.

Reklamy Google:


„Chcieliśmy, aby nasza konferencja miała formę swoistej burzy mózgów i pomogła w wymianie doświadczeń wśród przedstawicieli różnych instytucji mających kontakt z problemem. Od dwóch lat w Gminie Dobra działa całodobowe pogotowie ds. dzikich zwierząt, które powstało w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i które zajmuje się m.in. odławianiem i przepłaszaniem najbardziej niebezpiecznych dzików szukających pożywienia wśród zabudowań mieszkalnych. Czas pokazał jednak, że takie działania nie zdają do końca rezultatu i z problemem dzików mamy w dalszym ciągu do czynienia w Gminie Dobra. Dlatego też pojawił się pomysł konsultacji i koordynacji działań podejmowanych przez Urząd Gminy Dobra z innymi instytucjami” - powiedziała Małgorzata Chmielewska, kierownik Wydziału ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra.

Jak zauważyli biorący udział w spotkaniu, problem dużej liczebności dzików nie dotyczy jedynie Gminy Dobra, ale jest problemem ogólnopolskim. W naszej gminie mamy do czynienia z ciągłym rozrostem strefy zabudowań, także o miejsca będące jeszcze naturalnym schronieniem dla dzików.

Jednym z powodów, dla których dziki tak często podchodzą pod zabudowania jest także ludzka niefrasobliwość. Pamiętajmy, że zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia przemieszczają się. Jeżeli tworzymy im żerowiska w pobliżu zabudowań, to nie trafiają one do lasu - tam gdzie jest ich naturalne środowisko, tylko w poszukiwaniu pokarmu opuszczają swoje tereny i podchodzą pod zabudowania, gdzie łatwo mogą znaleźć resztki jedzenia w śmieciach lub nawet pokarm specjalnie dla nich zostawiany przez ludzi. Jeżeli go nie zastaną, to przeszukują teren narażając okolicznych mieszkańców na liczne straty.
Wkrótce ruszyć powinna akcja informacyjna przypominająca mieszkańcom Gminy Dobra o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą dokarmianie dzikich zwierząt. Przedstawiciele Koła Łowieckiego pojawią się także w szkołach z terenu gminy, gdzie przekazywać będą najmłodszym mieszkańcom, jak bezpiecznie dokarmiać dzikie zwierzęta. Zobowiązali się również do zwiększenia liczby tzw. polowań interwencyjnych na terenach położonych w stosunkowo niewielkiej odległości od zabudowań.

Warto pamiętać, że w przypadku zniszczeń dokonanych przez dziki w produkcji rolnej, na działce niewchodzącej w skład obwodu łowieckiego (a więc m.in. na terenach zabudowanych), właścicielom działek przysługuje możliwość uzyskania odszkodowania za powstałe szkody. Wnioski o odszkodowania składać można w Wydziale Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Więcej informacji o sposobie wypłaty odszkodowań znaleźć można na stronie www.wzp.pl.

Czas pokaże, czy grudniowe spotkanie przyniesie wymierny efekt, jakim byłoby ograniczenie populacji dzików na terenach zabudowanych w Gminie Dobra, a co za tym idzie również w Mierzynie.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

Dziki problem
w Mierzynie!


Okres zimowy może kojarzyć się mieszkańcom Mierzyna z dzikami, często pojawiającymi się w pobliżu zamieszkałych osiedli. Rok temu media w regionie opisywały zniszczenia, jakie w naszej miejscowości wyrządziły watahy liczące łącznie kilkadziesiąt osobników. Dziki ryły trawniki, niszczyły ogrody, przewracały kosze na śmieci rozsypując ich zawartość. Postanowiliśmy sprawdzić jak obecnie przedstawia się problem dzików w Mierzynie.


Zimowe dokarmianie zwierząt. Tak czy nie?

Coraz więcej mieszkańców Mierzyna napotyka ślady dzikich zwierząt w pobliżu swojego domu. Pewnie zastanawialiście się jak sobie radzą zimą? Czy potrzebują naszej pomocy? Czy należy je dokarmiać? A jeżeli tak, to jak to zrobić żeby im nie zaszkodzić?



Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://mierzyn24.pl/news.php?extend.935 )