Budżet Gminy Dobra 2022 - 46 mln zł na inwestycje


Budżet Gminy Dobra 2022 - 46 mln zł na inwestycje

Rada Gminy Dobra przyjęła budżet na 2022 rok przedstawiony przez Wójt Gminy Dobra. 16 radnych głosowało za przyjęciem budżetu, 4 było przeciw, a 1 osoba się wstrzymała. Wcześniej budżet został pozytywnie zaopiniowany przez komisje i Regionalną Izbę Obrachunkową w Szczecinie. Budżet zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 46 mln złotych.Radni przyjęli też wieloletnią prognozę finansową Gminy Dobra na lata 2022 - 2025. Podobnie jak w przypadku budżetu 18 radnych głosowało za, a 3 było przeciw.

"Przygotowaliśmy budżet zrównoważony, nie pominęliśmy żadnej miejscowości. Chcemy żeby naszym mieszkańcom żyło się lepiej. Staraliśmy się, żeby utrzymać i realizować najważniejsze zadania inwestycyjne, takie jak budowa nowego budynku szkoły podstawowej w Dołujach czy budowa publicznego przedszkola ze żłobkiem w Bezrzeczu. Bardzo duże kwoty w budżecie zostały zaplanowane na rozbudowę kanalizacji deszczowej, sanitarnej i sieci wodociągowej" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Główne założenia budżetu Gminy Dobra na 2022 rok to rozwój inwestycyjny gminy oraz utrzymanie wydatków przede wszystkim w zakresie edukacji. W prognozowanych na 2022 rok dochodach w kwocie 157.593.771 zł największy udział stanowią wpływy z udziału w podatkach dochodowych ok. 37% (PIT kwota 57.283.428 zł i CIT kwota 1.489.825 zł) oraz dochody z podatków i opłat w kwocie 36.063.700 zł, co stanowi ok. 23% dochodów budżetu. Kwota zaplanowanych wydatków wynosi 156.993.771 zł i będzie niższa od prognozowanych dochodów o 600.000 zł. Nadwyżka zostanie przeznaczona na spłatę kredytu długoterminowego. Wydatki inwestycyjne w kwocie 46.462.851 zł stanowić będą ok. 30% ogólnej kwoty wydatków.

Najwięcej nakładów zaplanowano na infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną (ok. 43% wydatków majątkowych), infrastrukturę drogową (ok. 39%), kulturę fizyczną (ok. 6%), gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (ok. 6%).

Przejrzeliśmy budżet i inwestycje, które zostały zaplanowane na 2022 r.

Infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna

W 2022 r. zaplanowano wiele inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. To m.in.: budowa sieci wodociągowej na ul. Drozdowej w Bezrzeczu, na ul. Kolorowej i Rolniczej (dz. nr 603) w Mierzynie, na ul. Na Świdwie w Łęgach, wymiana sieci na ul. Koralowej, w Grzepnicy (od nr 2 do 11), w Kościnie, Redlicy, na ul. Osiedlowej w Dobrej, ul. Jesienny Sad w Dołujach oraz dalszy etap wymiany rur cementowo-azbestowych. Zaplanowano również budowę wodociągu Dobra - Lubieszyn, przebudowę stacji uzdatniania wody w Bezrzeczu oraz budowę zbiornika retencyjnego w Skarbimierzycach.

Projekt budżetu na przyszły rok zakłada dalsze inwestycje związane m.in. z rozbudową kanalizacji deszczowej w Bezrzeczu, budowę kanalizacji sanitarnej na ul. Zeusa w Mierzynie, budowę odprowadzania wód deszczowych na ul. Migdałowej w Dobrej oraz na ulicach Kolorowej i Mierzyńskiej w Mierzynie wraz z budową zbiornika retencyjnego, modernizację kanalizacji sanitarnej na ul. Koralowej w Bezrzeczu oraz na ul. Granicznej i Sasankowej w Dobrej, budowę kolejnego zbiornika retencyjnego na terenie byłej oczyszczalni ścieków w Mierzynie, wykonanie przelewu regulującego poziom wody w Ptasim Zakątku, a także szereg inwestycji związanych z budową i modernizacją pompowni ścieków w gminie Dobra.

Infrastruktura drogowa

Ok. 39% wydatków inwestycyjnych stanowić będą nakłady na poprawę infrastruktury drogowej. Zaplanowano takie inwestycje jak: budowę dróg na osiedlu przy ul. Sportowej w Dobrej, na osiedlu za Stokrotką w Bezrzeczu, budowę nowego połączenia drogowego Wołczkowa i Bezrzecza ze Szczecinem, budowę ul. Komercyjnej, Zgodnej, Wesołej i Zacisznej w Mierzynie, Wilanowskiej, Azaliowej i Perłowej oraz drogi do przedszkola w Bezrzeczu, ul. Dębowej, Przytulnej, Stokrotki, Jodłowej, Platanowej, Cyprysowej, Sekwojowej, Oliwkowej, Bukowej, Na Stoku, Jaworowej, Białej Brzozy, Kasztanowej, Jaśminowej, Plenerowej, Projektowej, Porcelanowej, Poetyckiej w Dobrej, ul. Wiosennej w Skarbimierzycach, ul. Brzoskwiniowej i Pięknej w Dołujach, ul. Malinowej i Piaskowej w Wołczkowie. Powstaną chodniki m.in. przy ul. Parkowej w Bezrzeczu i ul. Zeusa w Mierzynie. Zarezerwowano też środki na modernizację dróg płytami drogowymi.

W ramach infrastruktury drogowej powstaną też kolejne odcinki ścieżek rowerowych: z Buku do przejścia granicznego w Lubieszynie oraz przy ul. Topolowej, od ul. Łukasińskiego do Weleckiej. Zaplanowano też budowę peronów przystankowych wraz z przejściem dla pieszych w ciągu ul. Sportowej w Dobrej oraz budowę zatok autobusowych w Rzędzinach i Kościnie. Gmina Dobra planuje również dołożyć środki finansowe Powiatowi Polickiemu na budowę ciągu pieszo-rowerowego przy drodze powiatowej Dobra - Lubieszyn oraz rozbudowę drogi Bezrzecze - Wołczkowo w ciągu ulic Górnej i Koralowej.

Oświata

W 2022 r. Gmina Dobra planuje rozpocząć prace projektowe związane z budową nowego budynku szkoły podstawowej w Dołujach oraz przedszkola z oddziałem żłobkowym w Bezrzeczu. Planowana jest również przebudowa klatki schodowej w szkole podstawowej w Bezrzeczu.

Na szczególną uwagę zasługuje porównanie wydatków i dochodów z tytułu realizacji przez gminę zadań w zakresie oświaty. W 2022 r. Gmina Dobra otrzyma na ten cel 25.714.568 zł - subwencja oświatowa 23.446.158 zł i inne dotacje oraz wpływy 2.268.410 zł. Wydatki na zadania oświatowe tj. utrzymanie szkół, przedszkoli, punktów przedszkolnych, obsługa ekonomiczna i administracyjna, dotacje dla przedszkoli niepublicznych, świetlice szkolne, pomoc materialna dla uczniów, dokształcanie i doskonalenie nauczycieli, wpłata do budżetu państwa części subwencji tzw. janosikowe, zaplanowano w kwocie 43.937.155 zł, w tym 800.000 zł to wydatki na inwestycje w oświacie.

Pozostałe inwestycje

Projekt budżetu zakłada też takie inwestycje jak: budowę skweru rekreacyjno-wypoczynkowego przy remizie w Wołczkowie, zagospodarowanie terenu przy świetlicy w Grzepnicy oraz terenu p. poż. wraz z salą szkoleń przy remizie w Wołczkowie, dalsze prace przygotowawcze związane z budową obiektu sportowego z basenem w Bezrzeczu, modernizację boiska w Skarbimierzyach i budowę zaplecza sanitarno-szatniowego przy boisku w Dobrej, zagospodarowanie terenu boiska w Lubieszynie, kolejne inwestycje związane z zagospodarowaniem centrum Bezrzecza, budowę skalnej wioski w Buku oraz modernizację placów zabaw w gminie Dobra.

To tylko wybrane inwestycje, które znajdują się w projekcie budżetu Gminy Dobra na 2022 r. Szczegóły projektu można poznać za pośrednictwem strony internetowej bip.dobraszczecinska.pl, a wieloletniej prognozy finansowej - tutaj.

Źródło: Gmina Dobra

środa 22 gru 2021 - 12:11:11 | Komentarze: 0
Szybkie drukowanie

szukaj w Mierzynie

Mierzyn - usługi/firmy

kodo

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 733 211 449
+48 91 38 31 361
Gabinety Stomatologiczne Dentamedica Clinic to wyjątkowe miejsce, w którym najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję.

agmed.jpg
CENTRUM MEDYCZNE AGMED
Mierzyn, ul. Grafitowa 4
Dobra, ul. Graniczna 24A
Lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra, stomatolog, ginekolog, dermatolog, laryngolog, okulista. Wizyty prywatne u ortopedy, ortodonty i z zakresu med. pracy. Mierzyn: +48 91 48 33 808,
Dobra: +48 91 311 33 01.

AGD.jpgSpecjalizujemy się w naprawie pralek, zmywarek, lodówek, kuchenek, płyt ceramicznych, indukcyjnych wszystkich firm. Oferujemy również montaż nowych urządzeń. Udzielamy 12 miesięcznej gwarancji na wykonane naprawy! Zadzwoń: +48 601 758 120

Centrum Medyczne LuxMedica.jpg
Centrum Medyczne LuxMedica
jest nowoczesnym centrum, działającym na rynku medycznym od 2013 roku, które zostało wyposażone w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt medyczny, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz profesjonalny i wykwalifikowany personel.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 1A
Telefon: +48 91 48 48 404

thomas.jpg
Thomas.biz.pl
Mierzyn Lubieszyńska 34
Prowadzimy sprzedaż maszyn i urządzeń ogrodowych, elementy wyposażenia ogrodów (ryby, pokarm, akcesoria do oczek wodnych). W naszej ofercie znajdują się również profesjonalne maszyny oraz środki do utrzymania czystości. Możliwość wypożyczania sprzętu ogrodniczego.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń:
+48 501 585 105. więcej

reklama

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji:
+48 513 867 408.

reklama.jpg
Reklama w portalu Mierzyn24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Mierzyn24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
Redakcja Mierzyn24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu Mierzyn24.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Zapoznaj się z Regulaminem.
Serwisy partnerskie:
Konstancin-Jeziorna | Wiadomości z Konstancina | Mapa Konstancina | Kalendarz wydarzeń | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Swarzędz | Wiadomości ze Swarzędza | Mapa Swarzędza | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm ze Swarzędza i Poznania | Reklama w portalu
Szczecin - Bezrzecze | Wiadomości z Bezrzecza | Mapa Bezrzecza | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Szczecin - Gumieńce | Wiadomości z Gumieniec | Mapa Gumieniec | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm z Gumieniec i Szczecina | Reklama w portalu
Gdańsk - Osowa | Wiadomości z Osowej | Mapa Osowej | Sport w Osowej | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu