Inicjatorzy referendum przegrali proces


Inicjatorzy referendum przegrali proces wyborczy

Inicjatorzy referendum przegrali dzisiaj proces w trybie wyborczym, który sami wytoczyli Wójt Gminy Dobra. Wnosili oni o karę 10 tys. złotych, przeproszenie i nakazanie sprostowania wypowiedzi Wójt Teresy Dery, w której określiła zarzuty dotyczące m.in. naruszenia dyscypliny finansów, wykorzystania środków publicznych do celów prywatnych, braku kompetencji i narażania budżetu gminy na straty czy niegospodarność, za kłamstwa i manipulacje. Sąd po zapoznaniu się z dowodami przyznał rację Wójt Gminy Dobra i stwierdził, że wypowiedzi inicjatorów referendum nie są prawdziwe.


2 czerwca inicjatorzy referendum złożyli wniosek do sądu o zakazanie Wójt Gminy Dobra rozpowszechniania informacji o pomówieniach i manipulacji, których miał się dopuścić Komitet Referendalny Dobra Wybiera. Osoby odpowiedzialne za organizację referendum w gminie Dobra wnosiły też o nakazanie sprostowania informacji, przeproszenia, wpłacenia kwoty 5000 zł na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt i 5000 zł na rzecz wspomnianego komitetu.

Komitet Referendalny Dobra Wybiera wskazał we wniosku na dwie wypowiedzi Wójt Gminy Dobra:

"Przypomnę tylko, że osoby, które stoją za organizacją referendum w naszej gminie, zarzucały mi między innymi naruszenie dyscypliny finansów, wykorzystanie środków publicznych do celów prywatnych, brak kompetencji wójta i urzędników gminy, narażanie budżetu gminy na straty czy niegospodarność. To kłamstwa i pomówienia osób, których celem jest tak naprawdę przejęcie steru władzy w naszej gminie."

"Referendum popierają osoby, którym nie udało się wygrać w ostatnich wyborach samorządowy i w ten sposób próbują podważyć ich demokratycznych wynik. Ze spokojem wysłuchiwałam oskarżeń, pomówień, wyzwisk, obrzucania błotem i straszenia. Osoby, które stoją za organizacją referendum, zarzucały mi między innymi naruszenie dyscypliny finansów, wykorzystanie środków publicznych do celów prywatnych, brak kompetencji i narażanie budżetu gminy na straty czy niegospodarność. Dość tych kłamstw i manipulacji."

W czwartek, 4 czerwca odbyła się rozprawa sądowa w tej sprawie. Sąd rozpatrzył dowody obu stron, przyznał rację Wójt Gminy Dobra i stwierdził, że wypowiedzi inicjatorów referendum nie są prawdziwe.

Odnosząc się do uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie ul. Tura, sąd zauważył, że RIO nie stwierdziło, że Wójt Gminy Dobra dopuściła się naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Sąd odrzucił wniosek inicjatorów referendum i zasądził od każdego z nich (10 osób) po 24 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Referendum w gminie Dobra od początku budzi skrajne emocje. W skład komitetu referendalnego wchodzą osoby, które startowały w 2018 roku w wyborach samorządowych do Rady Gminy Dobra z komitetów wyborczych Magdaleny Zagrodzkiej i Lokalni, w którym liderami byli Ewa Głowacka, Mariusz Lindner i Tomasz Czubara. Referendum oficjalnie poparli radna Magdalena Zagrodzka, kandydatka na Wójta Gminy Dobra w 2018 r., a także radni Paweł Malinowski, Monika Duziak i Mariusz Lindner. W związku z tym pojawiły się zarzuty, że za referendum tak naprawdę stoją osoby, które przegrały w ostatnich wyborach samorządowych.Przypomnijmy, organizatorzy referendum zarzucali Wójt Gminy Dobra rażące naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Sprawa dotyczyłą ulicy Tura w Dołujach, która prowadzi do użytku ekologicznego "Ptasi Zakątek". Ponieważ droga była bardzo zniszczona i często zalewana, Gmina Dobra, jako współwłaściciel drogi, postanowiła zabezpieczyć ulicę dojazdową do Ptasiego Zakątka i utwardzić za pomocą betonowych płyt drogowych.

"Żeby dojechać do Ptasiego Zakątka trzeba przejechać przez ulicę Tura. Droga ta bezwzględnie wymagała remontu, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy posesji przy tej ulicy. Gmina Dobra jest współwłaścicielem działki drogowej, dlatego postanowiliśmy utwardzić tę ulicę płytami betonowymi, w ramach posiadanych udziałów w drodze, tak żeby mieszkańcy mogli bez przeszkód dojechać do użytku ekologicznego" - wyjaśnia Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Decydujemy się razem z gminą na taką tymczasową drogę. Dobra, robimy ją. I dochodzimy do momentu kiedy nagle ktoś wstaje i mówi "Halo, stop tam jest korupcja i podniesienie wartości gruntu wyższych urzędników gminy", a my jesteśmy zdumieni ponieważ urzędnicy przy tej drodze nie mieszkają. O co tutaj chodzi? Kto to wymyślił taką głupotę?" - pytają oburzeni mieszkańcy ul. Tura.

"Na podstawie opinii radców prawnych uważam, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym zadania własne gminy obejmują również ulice będące współwłasnością gminy - stosownie do posiadanych udziałów. Dlatego gmina zaczęła utwardzać drogę działając jako współwłaściciel. Zabezpieczyliśmy też drogę przed ewentualnym przelewaniem się wody z Ptasiego Zakątka. Regionalna Izba Obrachunkowa nie zgadza się jednak z taką interpretacją przepisów. Dodatkowo realizowana przez nas inwestycja została zgłoszona przez pewne osoby do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z uzasadnieniem, że doszło do rażącego naruszenia dyscypliny finansów publicznych oraz wykorzystania środków publicznych na cele prywatne" - mówi Wójt Gminy Dobra.

"W momencie kiedy ustaliliśmy, że trzeba przejąć tę drogę, to prace już się nie rozpoczęły z powrotem, właśnie to się zakończyły, ponieważ pan Lindner ogłosił, że to jest korupcja. To jest korupcja gminy i nie wiadomo jeszcze kogo. Myśmy się go pytali - niech pan powie kto jest łapówkarzem, a kto łapownikiem, bo muszą być dwie strony" - mówią mieszkańcy, którzy nie chcą opowiadać się po żadnej ze stron tego konfliktu. "Pan Linder na radzie gminy oskarżył mieszkańców ul. Tura o korupcję. Mówił, że są to jacyś wyżsi urzędnicy gminni. Nie ma wśród nas takich. Poczuliśmy się obrażeni i i poprosiliśmy go o przeproszenie tam, gdzie nas obraził - na radzie gminy i w mediach społecznościowych. Nie zrobił tego i nie ma zamiaru" - wyjaśniają mieszkańcy.

"Niestety na wniosek CBA wszczęto postępowanie w Prokuraturze co zmusiło nas do przerwania inwestycji, która była realizowana dla mieszkańców naszej gminy. Póki postępowanie nie zostanie zakończone nie możemy dokończyć inwestycji na ul. Tura" - mówi wójt Teresa Dera.

Osoby związane z organizacją referendum, w tym radny Mariusz Lindner, zarzucają Wójt Gminy Dobra przekroczenie uprawnień i naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nikt nawet nie wspomina o mieszkańcach ulicy Tura, którzy są najbardziej poszkodowani w całej sprawie. Utwardzanie ulicy płytami drogowymi musiało zostać wstrzymane na czas postępowania w prokuraturze. Ile to potrwa? Nie wiadomo. Mieszkańcy mają już dość tej sytuacji. Nie opowiadają się po żadnej ze stron konfliktu. Chcą tylko, żeby ich droga, z której korzystają wszyscy dojeżdżający do Ptasiego Zakątka, została w końcu zrobiona.

Gmina czeka na rozstrzygnięcie sprawy w prokuraturze, a mieszkańcy muszą sami remontować drogę, żeby nie uszkodzić samochodów. Przez rozgrywki polityczne dojazd do Ptasiego Zakątka w Dołujach jest mocno utrudniony, a mieszkańcy ulicy Tura czują się oszukani.

Poniżej prezentujemy reportaż z wypowiedziami mieszkańców i Wójt Gminy Dobra.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościPtasi Zakątek i ulica Tura w Dołujach - mieszkańcy mają dość:

czwartek 04 cze 2020 - 17:11:35 | Komentarze: 0
Szybkie drukowanie

szukaj w Mierzynie

Mierzyn - usługi/firmy

kodo

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 733 211 449
+48 91 38 31 361
Gabinety Stomatologiczne Dentamedica Clinic to wyjątkowe miejsce, w którym najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję.

agmed.jpg
CENTRUM MEDYCZNE AGMED
Mierzyn, ul. Grafitowa 4
Dobra, ul. Graniczna 24A
Lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra, stomatolog, ginekolog, dermatolog, laryngolog, okulista. Wizyty prywatne u ortopedy, ortodonty i z zakresu med. pracy. Mierzyn: +48 91 48 33 808,
Dobra: +48 91 311 33 01.

AGD.jpgSpecjalizujemy się w naprawie pralek, zmywarek, lodówek, kuchenek, płyt ceramicznych, indukcyjnych wszystkich firm. Oferujemy również montaż nowych urządzeń. Udzielamy 12 miesięcznej gwarancji na wykonane naprawy! Zadzwoń: +48 601 758 120

Centrum Medyczne LuxMedica.jpg
Centrum Medyczne LuxMedica
jest nowoczesnym centrum, działającym na rynku medycznym od 2013 roku, które zostało wyposażone w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt medyczny, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz profesjonalny i wykwalifikowany personel.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 1A
Telefon: +48 91 48 48 404

thomas.jpg
Thomas.biz.pl
Mierzyn Lubieszyńska 34
Prowadzimy sprzedaż maszyn i urządzeń ogrodowych, elementy wyposażenia ogrodów (ryby, pokarm, akcesoria do oczek wodnych). W naszej ofercie znajdują się również profesjonalne maszyny oraz środki do utrzymania czystości. Możliwość wypożyczania sprzętu ogrodniczego.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń:
+48 501 585 105. więcej

reklama

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji:
+48 513 867 408.

reklama.jpg
Reklama w portalu Mierzyn24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Mierzyn24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
Redakcja Mierzyn24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu Mierzyn24.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Zapoznaj się z Regulaminem.
Serwisy partnerskie:
Konstancin-Jeziorna | Wiadomości z Konstancina | Mapa Konstancina | Kalendarz wydarzeń | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Swarzędz | Wiadomości ze Swarzędza | Mapa Swarzędza | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm ze Swarzędza i Poznania | Reklama w portalu
Szczecin - Bezrzecze | Wiadomości z Bezrzecza | Mapa Bezrzecza | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Szczecin - Gumieńce | Wiadomości z Gumieniec | Mapa Gumieniec | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm z Gumieniec i Szczecina | Reklama w portalu
Gdańsk - Osowa | Wiadomości z Osowej | Mapa Osowej | Sport w Osowej | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu