Wicewójt z Mierzyna - Rafał Zahorski


Wicewójt z Mierzyna
- Rafał Zahorski


Rafał Zahorski został nowym wicewójtem Gminy Dobra. Jest on mieszkańcem Mierzyna, absolwentem Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, pierwszego w Szczecinie rocznika MBA w 2000 r. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu, logistyce, handlu zagranicznym i biznesie międzynarodowym.


W poniedziałek, 13 stycznia na konferencji prasowej dotyczącej budżetu Gminy Dobra na 2020 rok, wójt Teresa Dera poinformowała o utworzeniu stanowiska wicewójta w Urzędzie Gminy Dobra.

"W 2020 roku planujemy zrealizować aż 120 zadań inwestycyjnych za rekordową kwotę 61 mln złotych. To ogromna ilość pracy, dlatego niezbędne jest wsparcie. Od dłuższego czasu planowałam utworzyć stanowisko wicewójta i zatrudnić osobę z dużym doświadczeniem zawodowym w zarządzaniu i logistyce. W październiku spotkałam się z Rafałem Zahorskim i zaczęliśmy rozmowy na temat objęcia przez niego stanowiska wicewójta. Rafał ma olbrzymie doświadczenie, które bardzo przyda się w zarządzaniu Gminą Dobra. Istotne jest też, że Rafał jest mieszkańcem Mierzyna, największej i najszybciej rozwijającej się miejscowości w naszej gminie. Rafał Zahorski miał już okazję uczestniczyć w sesji budżetowej, która odbyła się grudniu i poznać założenia oraz plany budżetowe na najbliższe lata. Cieszę się, że zgodził się objąć stanowisko wicewójta i pomóc nam realizować kolejne zadania" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Jako kilkunastoletnimi chłopak przyjeżdżałem często autobusem do Wołczkowa. Wtedy krowy i inne zwierzęta gospodarcze chodziły po ulicach, a całe Wołczkowo wyglądało jak typowe wiejskie podwórko. W 1995 roku kupiłem malutką działkę w Mierzynie niedaleko ul. Topolowej. To była działka w szczerym polu. Topolowa była drogą jaką jeździły czołgi (stąd popularna nazwa drogi "czołgowa"). Droga była wtedy zagęszczona podkładami kolejowymi i pohutniczą szlaką, a przejechanie jej samochodem z prędkością powyżej 10 km/h skutkowało wtedy rozbiciem sobie głowy" - opowiada o sobie Rafał Zahorski.

"Wybudowałem dom i zameldowałem się w gminie Dobra bodajże w 2002 roku. Do tego czasu zwiedziłem ją wzdłuż i wszerz i obserwowałem, jak się zmienia. Tak jak wszyscy moi sąsiedzi chodziłem z dziećmi na Mierzyniankę, czy na głosowania do szkoły w Mierzynie. Najpierw chodziłem do starej szkoły - tej koło kościoła, a potem do nowej. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem nową szkołę zadałem sobie z żoną pytanie - skąd ta gmina ma tyle kasy? W trakcie tych wielu lat dużo moich znajomych kupiło działki i pobudowało się w Dobrej. Tak jak ja dołączyli do grupy "dobrzańskich słoików". Dobra jest dobrym przykładem Polski Samorządowej zarządzanej przez mieszkańców. W czasie ostatnich wyborów większość z nas (ja też z moją rodziną) wypowiedzieliśmy się za kontynuacją przemian. Czy wszystko jest idealne? Nie - sam mam bardzo dużo uwag i zastrzeżeń, tak jak moja Ania do swojego męża" - dodaje nowy wicewójt Gminy Dobra.

"Byłem na posiedzeniu Rady Gminy, kiedy był ogłaszany budżet. Często jestem w sejmie i zapewniam, że nasze radne i radni w ogromnej większości nie ustępują swoim poziomem i stylem pracy posłom. Różni ich od posłów to, że nie ma tu polityki i że są dużo bardziej konstruktywni i pragmatyczni, bo głosują za swoim i walczą o swoje. Na tą najważniejszą w całym roku sesją Rady Gminy każdy mieszkaniec mógł przyjść i ją obejrzeć na żywo. Można też zobaczyć transmisję, która jest w sieci - myślę, że warto. W czasach fake news, trolli i ludzi hejtujących wszystkich i wszystko, finansowanych z budżetu partii politycznych i ludzi wstydzących się pokazać, bo działających w sieci pod fałszywymi tożsamościami poprzez profile bez zdjęć i informacji o sobie, ja po prostu jako człowiek lubię i kocham fakty. Kiedy jadę samochodem przez gminę Dobra wszystko widzę i nie potrzebuję by mi ktokolwiek cokolwiek wyjaśniał" - mówi Rafał Zahorski.

"Gmina Dobra ma minimalne zadłużenie, drastycznie spadające przez ostanie 5 lat. Nadwyżka pomiędzy pomiędzy wydatkami, a przychodami idzie na spłatę kapitału zadłużenia. Inne gminy stać jedynie na obsługę zadłużenia, albo się jeszcze bardziej się zadłużają. Nawet nie stać ich na branie dofinansowania ze środków unijnych, bo nie mają pieniędzy na wkład własny. Tutaj pomimo tylu inwestycji gmina spłaca kredyty i jak widzę tempo spadku zadłużenia, to za kilka lat może już go nie być. Również nie bez znaczenia jest drastyczny i skokowy wzrost ilości mieszkańców - mowa nie tylko o przyroście naturalnym, ale przede wszystkim ilości nowych, osiedlających się u nas rodzin. To wszystko oraz ilość terenu co roku zasiedlanego przez nowych mieszkańców i inwestorów powoduje, że z roku na rok wzrasta teren do inwestycyjnej obsługi przez gminę" - wyjaśnia wicewójt.

"Jestem z zawodu i wykształcenia menadżerem, patrzę najpierw na sprawozdania finansowe zanim wejdę w ogóle do firmy i poznam kogokolwiek z jej zarządu czy dyrekcji. Gdyby tak się rozwijała każda gmina w Polsce to jako kraj bylibyśmy dużo dalej. Oczywiście zawsze można narzekać, ale w Dobrej co miesiąc wraz z postępem pracy w różnych miejscach jest mniej i mniej do narzekania. Fakt jest taki, że mieszkańcy są po to by walczyć o swoje i naciskać radnych, radni muszą naciskać Panią Wójt z zespołem, a Pani Wójt z zespołem winni razem pod presją mieszkańców i wraz z radnymi rozwijać gminę. Tak to działa u nas, ale i w całej Europie. Osobiście lubię sam jak mnie ktoś krytykuje, ale pod warunkiem, że to konstruktywna krytyka, bo tylko taka nas rozwija. Uważam, że obok krytyki trzeba też obiektywnie potrafić powiedzieć prawdę że w "Dobrej jest dobrze", a wszyscy jej mieszkańcy chcemy po prostu by było jeszcze lepiej. Mamy do tego wszyscy prawo" - mówi Rafał Zahorski.

Konferencja prasowa Wójt Gminy Dobra - 13 stycznia 2020 r.:


Rafał Zahorski urodził się 23 września 1969 r. w Szczecinie. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie na Wydziale Nawigacyjnym na kierunku Transport Morski. Jest absolwentem Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, pierwszego w Szczecinie rocznika MBA w 2000 r. Posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie zawodowe w zarządzaniu, logistyce, handlu zagranicznym i biznesie międzynarodowym.

Od 1998 roku był odpowiedzialny za logistykę, import/eksport, sprawy celne i magazyny w jednej z pierwszych w Polsce fabryk telewizorów: Royal-Lux w Lubieszynie, gdzie m.in. był w grupie, która sfinalizowała kontrakt i pierwszą w Polsce montownię japońskich telewizorów AIWA, których produkcja była bezpośrednio nadzorowana przez Japończyków i Walijczyków.

Od 1999 do końca 2015 roku był szefem Magemar Polska Sp. z o.o. utworzonej przez niego dla belgijskiego kapitału Grupy Magemar. Wraz z polskim zespołem firmy przeniósł wszystkich klientów firmy z Antwerpii do Szczecina. Szczeciński port stał się europejskim centrum handlu i obrotu blokami granitowymi, jako nie tylko jedyne miejsce w Polsce, ale drugi co do wielkości skład w Europie.

Angażował się często w bezpłatne konsultacje dla wielu zagranicznych inwestorów w Polsce, czego najciekawszym przykładem jest udział w projekcie inwestycyjnym firmy Cargotec w Stargardzie Szczecińskim, gdzie od samego początku brał udział, jako konsultant ds logistyki i transportu przekonując firmę do jednej z trzech potencjalnych lokalizacji w Europie, czyli Stargardu Szczecińskiego. Była to praca zespołowa wielu osób, nie tylko Gminy Stargard i Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, która poskutkowała największą w 2009 roku inwestycją zagraniczną w Polsce oraz przeniesieniem niemal całej produkcji koncernu ze Szwecji i Finlandii do Polski.

W 2005 r. delegowany do Chin, gdzie otworzył dla zarządu grupy firmę Dongemar w Xiamen jako Polsko-Chińskie Joint-Venture wraz z chińskim partnerem posiadającym kontrolę nad największym na świecie składem granitowym, który chciał bliższej współpracy z jego europejskim odpowiednikiem.

Był pomysłodawcą i szefem zespołu realizującego pierwszy w historii Polski import zabytkowego statku morskiego THPV Bembridge z 1938 roku. Statek został zakupiony w 2009 przez polską spółkę w Gillingham w Wielkiej Brytanii na tydzień przed złomowaniem jednostki. Osobiście brał udział w akcji przeholowania zdekompletowanego wraku do Szczecina, gdzie od 2009 rozpoczęła się pod jego kierownictwem pierwsza w Polsce historyczna restauracja zabytkowego statku morskiego. Cały projekt zakończył się w 2014 roku sukcesem, statek odzyskał dawny blask, swoją historię i wyposażenie. Brało w tym udział wielu ludzi firmy ze Szczecina, wielu Polaków oraz 312 obywateli Wielkiej Brytanii. Akcja zakończyła się podniesieniem polskiej bandery i honorowo również brytyjskiej oraz największym honorem dla jednostki czyli listami gratulacyjnymi od JW Królowej Elżbiety II oraz szefa pierwszego armatora statku Trinity House z Londynu. Na jednostce powstała siedziba firmy oraz częściowo za fundusze unijne muzeum jednostki i centrum konferencyjne, a statek stał się ważnym ośrodkiem spotkań gospodarki morskiej w Szczecinie. Statek stał m.in. w 2015 roku na starówce w czasie Baltic Tall Ships Regatta 2015, gdzie odwiedzało go aż 330 osób w ciągu jednej godziny.

Od 2007 roku z nominacji Króla Belgów Alberta II jest doradcą ds. Handlu Zagranicznego Ambasadora Belgi w Polsce, od 2013 r. Radcą Dyplomacji Ekonomicznej, a od 2018 r. honorowym ambasadorem marki Wallonia.be w Polsce.

Autor wielu artykułów branżowych do gazet i wydawnictw, jak Gazeta Wyborcza, Głos Szczeciński, Onet.pl, Kurier Kolejowy, Namiary na morze i handel. Częsty prelegent na konferencjach branżowych oraz stały wykładowca-praktyk na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu i okazjonalny w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Szczecinie.

Członek Rady Programowej Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie oraz Rady Edukacyjnej przy Wydziale Techniki Morskiej i Transportu
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Od grudnia 2017 r. pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Jak sam podkreśla jego najważniejszym sukcesem życiowym jest jego żona Anna i dwójka już dorosłych dzieci. Rodzina jest najważniejszym jego wsparciem w życiu i oazą spokoju.

Jest lokalnym patriotą. Z Gminą Dobrą, a konkretnie z Mierzynem związany sercem od 1995 roku, kiedy to rozpoczął budowę swojego domu. Od 2002 roku na stałe zameldowany mieszkaniec, fan i co najważniejsze płatnik podatków w gminie. Nikt mu w życiu niczego nie dał za darmo, a do tego co ma doszedł swoją ciężką pracą.

Nie jest osobą kierującą się w życiu wartościami materialnymi i zamiast mówić „Ja” woli formę „My”. Ocenia ludzi nie po tym co myślą, nie po tym co mówią, ale po tym co zrobili. Prywatnie pasjonat historii naszego regionu, marynistyki, entuzjasta utworzenia Muzeum Morskiego w Szczecinie, promotor OZE i ekologi, aktywny fan i właściciel małej kolekcji starych samochodów, mechanik, majsterkowicz, który kocha relaks pracując fizycznie. Miłośnik dwóch owczarków niemieckich, a także domorosły pszczelarz i ogrodnik.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


poniedziałek 13 sty 2020 - 12:01:56 | Komentarze: 0
Szybkie drukowanie

szukaj w Mierzynie

Mierzyn - usługi/firmy

Grzegorz_Sliwinski


kodo

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 733 211 449
+48 91 38 31 361
Gabinety Stomatologiczne Dentamedica Clinic to wyjątkowe miejsce, w którym najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję.

agmed.jpg
CENTRUM MEDYCZNE AGMED
Mierzyn, ul. Grafitowa 4
Dobra, ul. Graniczna 24A
Lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra, stomatolog, ginekolog, dermatolog, laryngolog, okulista. Wizyty prywatne u ortopedy, ortodonty i z zakresu med. pracy. Mierzyn: +48 91 48 33 808,
Dobra: +48 91 311 33 01.

AGD.jpgSpecjalizujemy się w naprawie pralek, zmywarek, lodówek, kuchenek, płyt ceramicznych, indukcyjnych wszystkich firm. Oferujemy również montaż nowych urządzeń. Udzielamy 12 miesięcznej gwarancji na wykonane naprawy! Zadzwoń: +48 601 758 120

Centrum Medyczne LuxMedica.jpg
Centrum Medyczne LuxMedica
jest nowoczesnym centrum, działającym na rynku medycznym od 2013 roku, które zostało wyposażone w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt medyczny, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz profesjonalny i wykwalifikowany personel.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 1A
Telefon: +48 91 48 48 404

thomas.jpg
Thomas.biz.pl
Mierzyn Lubieszyńska 34
Prowadzimy sprzedaż maszyn i urządzeń ogrodowych, elementy wyposażenia ogrodów (ryby, pokarm, akcesoria do oczek wodnych). W naszej ofercie znajdują się również profesjonalne maszyny oraz środki do utrzymania czystości. Możliwość wypożyczania sprzętu ogrodniczego.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń:
+48 501 585 105. więcej

reklama

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji:
+48 513 867 408.

reklama.jpg
Reklama w portalu Mierzyn24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Mierzyn24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
Redakcja Mierzyn24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu Mierzyn24.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Zapoznaj się z Regulaminem.
Serwisy partnerskie:
Konstancin-Jeziorna | Wiadomości z Konstancina | Mapa Konstancina | Kalendarz wydarzeń | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Swarzędz | Wiadomości ze Swarzędza | Mapa Swarzędza | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm ze Swarzędza i Poznania | Reklama w portalu
Szczecin - Bezrzecze | Wiadomości z Bezrzecza | Mapa Bezrzecza | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Szczecin - Gumieńce | Wiadomości z Gumieniec | Mapa Gumieniec | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm z Gumieniec i Szczecina | Reklama w portalu
Gdańsk - Osowa | Wiadomości z Osowej | Mapa Osowej | Sport w Osowej | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu