Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Najpierw drogi, potem boisko w Mierzynie


Najpierw drogi, potem boisko w Mierzynie

Podczas marcowej sesji radni z gminy Dobra jednogłośnie zdecydowali, że dodatkowe środki finansowe powinny zostać w pierwszej kolejności przeznaczone na drogi, a nie na modernizację boiska w Mierzynie. Pierwotnie inwestycja związana z boiskiem przy ul. Długiej miała kosztować 230 tys. zł, jednak finalnie kwota ta wzrosła kilkukrotnie - do ponad 800 tys. złotych. Projekt "Renowacja boiska sportowego w Mierzynie" uzyskał 154 głosy mieszkańców podczas głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 rok.


Projekt "Renowacja boiska sportowego w Mierzynie", o szacunkowej wartości 230 tys. złotych, uzyskał 154 głosy mieszkańców podczas głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 rok i został wybrany do realizacji, podobnie jak pozostałe zwycięskie projekty, które znalazły się w budżecie Gminy Dobra na 2017 rok.

Jeszcze przed uchwaleniem budżetu, Gmina Dobra zebrała oferty na wykonanie projektu modernizacji boiska sportowego w Mierzynie. Po uchwaleniu budżetu przystąpiono do prac nad realizacją wybranego przez mieszkańców projektu i już 5 stycznia 2017 r. zawarto umowę zlecenie na opracowanie dokumentacji technicznej dla inwestycji. Koszt dokumentacji projektowej wyniósł nieco ponad 29 tys. zł.

Reklamy Google:


Konieczny drenaż boiska

Projektant przedstawił koncepcję modernizacji boiska, która 8 lutego
2017 r. została zaprezentowana autorom projektu. Wspólnie ustalono, że zakres projektu wybranego w ramach budżetu obywatelskiego powinien zostać uzupełniony o wykonanie drenażu boiska, tak aby zapewnić większą trwałość i funkcjonalność obiektu. W związku z tym nie było możliwości realizacji projektu w ramach szacunkowej wartości projektu tj. 230 tys. zł, która zaplanowana została w budżecie gminy. Podczas spotkania ustalono, że zaprojektowany zostanie drenaż w miejscach największych zastoisk wody na boisku. Podjęto też decyzję o dalszym przygotowywaniu projektu i ogłoszeniu przetargu na roboty budowlane. Na tym etapie autorzy projektu zostali poinformowani, że w przypadku przekroczenia kosztów przetargowych istnieje niebezpieczeństwo, że inwestycja nie zostanie zrealizowana.

W regulaminie Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra na 2017 rok wskazano, że: "na etapie realizacji projekt może zostać zmodyfikowany, po wcześniejszej konsultacji z jego autorem lub nie zostać wykonany w przypadku, gdy ekspertyzy specjalistyczne wykażą, że jego realizacja jest niemożliwa lub ekonomicznie nieuzasadniona".

Niezależnie od zapisów regulaminu, projektant przygotował w maju 2017 r. projekt, dla którego następnie należało uzyskać:
- decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych, którą Starosta Policki wydał 24 maja 2017 r.,
- decyzję o pozwoleniu wodnoprawnym, którą Starosta Policki wydał 19 sierpnia 2017 r.

Dopiero posiadając wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, Gmina Dobra miała możliwość wszczęcia procedury o udzielenie zamówienia publicznego. Przygotowany projekt wraz z kosztorysem opiewającym na kwotę już ok. 700 tys. zł przedstawiony został autorom projektu na spotkaniu, które odbyło się 10 sierpnia 2018 r. Ustalono wtedy, że ogłoszony zostanie przetarg, a ostateczne decyzje o dalszym losie projektu podjęte zostaną po zapoznaniu się z ofertami wykonawców. W trakcie spotkania przedstawiciele urzędu kolejny raz zaznaczyli, że istnieje niebezpieczeństwo braku realizacji projektu w związku z wysokimi kosztami przedsięwzięcia.

Więcej pieniędzy na inwestycję

Po spotkaniu, na wrześniowej sesji Rady Gminy Dobra wprowadzono zmianę do wieloletniej prognozy finansowej, polegającą na zwiększeniu środków finansowych przy zadaniu "Renowacja boiska sportowego w Mierzynie" - do łącznej kwoty 580 tys. zł (w tym także koszt poniesionych już wydatków na projekt techniczny) na lata 2017 i 2018.

W połowie października 2017 r. ogłoszono przetarg na realizację inwestycji. Niestety ze względu na to, że oferty znacznie przekraczały zabezpieczone środki finansowe (najtańsza opiewała na kwotę 778.232,67 zł), przetarg został unieważniony w dniu 11 grudnia 2017 r. Do ogłoszenia kolejnego przetargu niezbędna była aktualizacja kosztorysu inwestorskiego.

Po kolejnej zmianie dokumentów finansowych i zabezpieczeniu środków finansowych na 2018 r. w wysokości 617.729 zł, na początku lutego ogłoszono kolejny przetarg na realizację zadania. Otwarcie ofert nastąpiło 22 lutego 2018 r. Jedyna złożona oferta opiewała na kwotę 847.470 zł.

"Zdając sobie sprawę z prospołecznej funkcji terenów sportowych, jak i tego, że inwestycje w infrastrukturę sportową są w naszej gminie niezbędne, podjęłam decyzję, aby za obecnie zaproponowaną przez wykonawcę kwotę przystąpić do realizacji zadania. Dlatego też na sesję Rady Gminy Dobra w dniu 22 marca
2018 r. złożyłam propozycję wprowadzenia zmiany do budżetu na rok 2018" - poinformowała Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Modernizacja boiska, która została zgłoszona do budżetu obywatelskiego za szacunkową kwotę 230 tys. zł, miała być realizowana za prawie 850 tys. złotych (nie wliczając w to kosztów projektowych oraz nadzoru nad inwestycją).

Drogi ważniejsze od boiska

Podczas sesji, która odbyła się
22 marca, radni nie zgodzili się jednak na kolejne zwiększenie środków na renowację boiska w Mierzynie. Główny argument przeciwko tak drogiej inwestycji, która kilkukrotnie przekroczyła szacowaną wartość, to m.in. pilne remonty i modernizacja dróg zgłaszane radnym przez mieszkańców gminy. Wszyscy radni zagłosowali, żeby dodatkowe środki przeznaczyć na modernizację dróg płytami betonowymi. Ponieważ inwestycja była związana z Mierzynem, to dodatkowe środki mają być przeznaczone na modernizację dróg w tym właśnie sołectwie. Na renowację boiska pozostawiono pierwotną kwotę budżetu obywatelskiego.

Urząd gminy zaplanował już kolejne spotkanie z autorami projektu "Renowacja boiska sportowego w Mierzynie". Rozważana będzie realizacja inwestycji w kwocie do 230 tys. złotych. Gmina Dobra monitoruje też ogłaszane konkursy o dofinansowanie infrastruktury służącej lokalnym klubom sportowym.
Pod kątem możliwości pozyskania dodatkowych środków na modernizację mierzyńskiego boiska, analizowany jest m.in. program Sportowa Polska ogłoszony przez Ministerstwo Sportu.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Przetargi na remont
ulicy Mierzyńskiej


Gmina Dobra rozpoczęła przygotowania do inwestycji polegającej na wyremontowaniu dwóch odcinków ulicy Mierzyńskiej - od skrzyżowania z ul. Millenijną w kierunku ul. Okulickiego i od ul. Okulickiego w kierunku ul. Kolorowej w Mierzynie. Łącznie zmodernizowana zostanie nawierzchnia o długości prawie 500 metrów. Prace powinny zakończyć się odpowiednio do 31 sierpnia i 15 listopada 2018 r.Kanalizacja deszczowa
na ul. Kolorowej


Na ulicy Kolorowej w Mierzynie trwają prace przy budowie kanalizacji deszczowej. Inwestycja powinna być gotowa do końca czerwca. Nowa instalacja położona będzie na odcinku o długości ok. 565 metrów.

środa 28 mar 2018 - 12:36:28 | Komentarze: 0
Szybkie drukowanie

szukaj w Mierzynie

Mierzyn - usługi/firmy

przychodnie.jpg
Przychodnie
Medycyny Rodzinnej
Zapraszamy naszych Pacjentów na pierwsze bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
- wzw B. Szczecin-Gumieńce,
ul. Lubelska 29, tel. +48 91 486 80 80.

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 733 211 449
+48 91 38 31 361
Dentamedica to gabinety stomatologiczno-implantologiczne
w Mierzynie, w których najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję
. Oferujemy pełen zakres usług dentystycznych.

chmurka.jpg
Przedszkole Poranna Chmurka
Mierzyn, ul. Poranna 4
Integracyjne Przedszkole Poranna Chmurka to placówka położona na granicy Szczecina i Mierzyna. Za cel obraliśmy sobie wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego potencjałem i możliwościami sensorycznymi. Pielęgnujemy indywidualność i rozwijamy ją. Zapewniamy rodzinną atmosferę, fachową kadrę realizującą program dydaktyczno-wychowawczy i dbającą szczególnie o bezpieczeństwo powierzonych nam dzieci. www.porannachmurka.pl
agmed.jpg
CENTRUM MEDYCZNE AGMED
Mierzyn, ul. Grafitowa 4
Dobra, ul. Graniczna 24A
Lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra, stomatolog, ginekolog, dermatolog, laryngolog, okulista. Wizyty prywatne u ortopedy, ortodonty i z zakresu med. pracy. Mierzyn: +48 91 48 33 808,
Dobra: +48 91 311 33 01.

elite.jpg


McDonalds.jpg

AGD.jpgSpecjalizujemy się w naprawie pralek, zmywarek, lodówek, kuchenek, płyt ceramicznych, indukcyjnych wszystkich firm. Oferujemy również montaż nowych urządzeń. Udzielamy 12 miesięcznej gwarancji na wykonane naprawy! Zadzwoń: +48 601 758 120

thomas.jpg
Thomas.biz.pl
Mierzyn Lubieszyńska 34
Prowadzimy sprzedaż maszyn i urządzeń ogrodowych, elementy wyposażenia ogrodów (ryby, pokarm, akcesoria do oczek wodnych). W naszej ofercie znajdują się również profesjonalne maszyny oraz środki do utrzymania czystości. Możliwość wypożyczania sprzętu ogrodniczego.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń:
+48 501 585 105. więcej

reklama

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji:
+48 513 867 408.

reklama.jpg
Reklama w portalu Mierzyn24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Mierzyn24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
Redakcja Mierzyn24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu Mierzyn24.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Zapoznaj się z Regulaminem.
Serwisy partnerskie:
Konstancin-Jeziorna | Wiadomości z Konstancina | Mapa Konstancina | Kalendarz wydarzeń | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Swarzędz | Wiadomości ze Swarzędza | Mapa Swarzędza | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm ze Swarzędza i Poznania | Reklama w portalu
Szczecin - Bezrzecze | Wiadomości z Bezrzecza | Mapa Bezrzecza | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Szczecin - Gumieńce | Wiadomości z Gumieniec | Mapa Gumieniec | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm z Gumieniec i Szczecina | Reklama w portalu
Gdańsk - Osowa | Wiadomości z Osowej | Mapa Osowej | Sport w Osowej | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu