Tytuł wiadomości: Strajk nauczycieli: egzaminy 8 klas
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
sobota 13 kwi 2019 - 06:17:57


Strajk nauczycieli: egzaminy 8 klas

Mija pierwszy tydzień protestu nauczycieli, którzy walczą o godne wynagrodzenia i prestiż swojego zawodu. W szkołach w Mierzynie, Bezrzeczu, Dobrej, Dołujach i Rzędzinach od poniedziałku nie ma lekcji. W placówkach prowadzone są tylko zajęcia opiekuńcze. Mimo strajku dyrektorzy szkół z gminy Dobra poinformowali, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem.


Od 8 kwietnia we wszystkich szkołach w gminie Dobra, podobnie jak w wielu polskich miastach i gminach, rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. Z powodu protestu odwołano w szkołach lekcje.

"Zdajemy sobie sprawę, że nasz protest może wiązać się z pewnymi trudnościami dla Was i Waszych dzieci. Prosimy jednak o wyrozumiałość. Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja. A dobrej szkoły nie stworzymy bez dobrych i godnie opłacanych nauczycieli. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji" - informują rodziców nauczyciele.

W gminie Dobra jedynie Punkt Przedszkolny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie pracuje bez zmian. Żadna ze szkół nie została jednak zamknięta.

"Mimo prowadzonego strajku do Urzędu Gminy Dobra nie wpłynęły sygnały, o tym aby któraś ze szkół miała problemy z zapewnieniem opieki dla dzieci. Rodzice odpowiedzieli na apel dyrektorów szkół i zapewnili dzieciom opiekę w miarę własnych możliwości. Szkoły pracują, choć odbywa się to w ograniczonym zakresie. We wszystkich prowadzone są zajęcia opiekuńcze" - informuje Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Urząd Gminy Dobra na bieżąco monitoruje sytuację w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę. Dyrektorzy placówek każdego dnia przekazują informacje o liczbie strajkujących nauczycieli oraz liczbie uczniów objętych zajęciami opiekuńczymi. Wójt Gminy Dobra, w porozumieniu z dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, na prośbę dyrektorów szkół oddelegowała do placówek w Dobrej, Mierzynie i Dołujach dodatkowe osoby do opieki nad dziećmi.

Na czas prowadzonej akcji strajkowej wójt zmieniła także czas pracy świetlic wiejskich w Buku i Łęgach - są one czynne od poniedziałku
od godz. 7:00 do 15:00. Również dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej zmieniła godziny pracy klubu w Rzędzinach, który będzie czynny od poniedziałku do środy w godz. od godz. 7:00 do 15:00. Dzieci mogą skorzystać z zajęć prowadzonych przez świetlice i klub, w przypadku jeśli rodzice nie mogą się nimi zaopiekować w godzinach pracy.

Mimo strajku dyrektorzy szkół z gminy Dobra poinformowali, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem. Dyrektorzy zwrócili się też z prośbą do rodziców o wyrozumiałość i zapewnienie w miarę możliwości opieki dzieciom we własnym zakresie, z uwagi na trwający strajk oraz egzamin ósmoklasisty w dniach 15-17 kwietnia. Z uwagi na obowiązujące przepisy, niektóre szkoły mogą przyjąć pod opiekę ograniczoną liczbę dzieci.

Nie wiadomo kiedy zakończy się strajk nauczycieli. Rząd nie przedstawił protestującym związkom żadnych nowych propozycji, jedynie porozumienie, które już wcześniej podpisał z "Solidarnością".

W piątek wieczorem na placu Solidarności w Szczecinie zgromadzili się mieszkańcy, którzy zdecydowali się wesprzeć nauczycieli. Akcja "Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem - Wspieramy Nauczycieli" zgromadziła wiele osób, którzy również uważają, że nauczycielom należy się godne wynagrodzenie.

Źródło: UG Dobra

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Strajk nauczycieli: nadal brak porozumienia

Strajk nauczycieli trwa nadal. W szkołach w Mierzynie, Bezrzeczu, Dobrej, Dołujach i Rzędzinach od poniedziałku nie ma lekcji. Żadna ze szkół nie została jednak zamknięta. Nie wiadomo kiedy strajk się zakończy. Dzisiaj podczas kolejnych rozmów nie doszło do porozumienia między związkowcami a rządem.Strajk nauczycieli w szkołach w gminie Dobra

Nauczyciele w szkołach w Mierzynie, Bezrzeczu, Dobrej, Dołujach i Rzędzinach wezmą udział w ogólnopolskim strajku, który ma się rozpocząć 8 kwietnia. Dyrektorzy szkół w gminie Dobra poinformowali już rodziców o odwołaniu zajęć lekcyjnych i poprosili o zapewnienie, w miarę możliwości, opieki nad dziećmi we własnym zakresie.Protest nauczycieli, odwołane lekcje
w szkole w Mierzynie


Rozszerza się ogólnopolski protest nauczycieli, którzy domagają się podwyżek płac. Kilkadziesiąt szkół w naszym regionie ma problemy z kadrą. We wszystkich szkołach w gminie Dobra odwołano z tego powodu lekcje. W zamian zorganizowano zajęcia opiekuńcze, zgodnie z godzinami lekcji poszczególnych klas. Wszystkie dzieci są przyjmowane do szkoły.Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://mierzyn24.pl/news.php?extend.4342 )