Tytuł wiadomości: Bezdomny w pustostanie w Mierzynie
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
sobota 12 sty 2019 - 08:28:27


Bezdomny w pustostanie
w Mierzynie


W czwartek, 10 stycznia strażnicy gminni podczas kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, natknęli się na mężczyznę. Nocował on w pustostanie w miejscowości Mierzyn. Budynek nie miał okien ani drzwi.


Bezdomny mężczyzna był nietrzeźwy. Poinformował, że czuje się dobrze i wyrażał chęć pozostawienia go w tym miejscu. Strażnicy ocenili, że przebywania w obiekcie bez okien i drzwi, na prowizorycznym posłaniu może zagrozić jego życiu. W nocy temperatura miał spaść do ok. -2 stopni.

Wstępne badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał 3,3 promila alkoholu. Z tego powodu podjęta została decyzja o przewiezieniu mężczyzny na izbę wytrzeźwień. Z uwagi na stan po spożyciu alkoholu nie mógł być przewieziony do schroniska. Miejsce przebywania osoby bezdomnej zostało przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej.

Policja i straż gminna na bieżąco reagują na każdy sygnał o osobie bezdomnej, patrolowane są potencjalne miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać.

"Straż gminna prosi o natychmiastowe informowanie w przypadku zauważenia jakiejkolwiek osoby potrzebującej pomocy, także jeśli są to osoby w stanie nietrzeźwym lub przebywają w pustostanach czy przyczepach" - apeluje Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński.

Zgłoszenia przyjmują:
91 311 52 56 - Straż Gminna w Dobrej
91 82 17 313 - Komisariat Policji w Mierzynie
800 170 010 lub 696 031 168 - bezpłatna infolinia Urzędu Wojewódzkiego
112 - ogólnopolski numer alarmowy
603 083 020 - całodobowy telefon interwencji kryzysowej (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach)

Bezdomność jest problemem ogólnokrajowym. Najwięcej bezdomnych koncentruje się w dużych miastach. Jednak problem osób bezdomnych dotyka również mieszkańców gminy Dobra. Są wśród nich osoby czasowo przebywające na terenie naszej gminy, jak również mieszkańcy gminy Dobra przebywający na terenie Szczecina w schroniskach lub zamieszkujący w altankach na działkach. Wśród przyczyn bezdomności wymienia się najczęściej: rozpad rodziny, alkoholizm, powrót z zakładu karnego bez możliwości zamieszkania, przemoc w rodzinie, opuszczenie domu dziecka lub szpitala psychiatrycznego bez określonego miejsca powrotu, jak również brak tolerancji społecznej dla osób uzależnionych i nosicieli wirusa HIV.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej od kilku lat współpracuje ze strażą gminną i policją w monitorowaniu miejsc, gdzie potencjalnie mogą przebywać osoby bezdomne, zwłaszcza w okresie zimy. Pamiętajmy, że na wychłodzenie organizmu narażone są zwłaszcza osoby bezdomne, starsze i będące pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka. Pomóżmy bezdomnym i osobom samotnym przetrwać zimę. Jeden wykonany telefon na numery alarmowe może uratować osobę przed zamarznięciem.

Źródło: Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://mierzyn24.pl/news.php?extend.4254 )