Tytuł wiadomości: Parkowanie przy szkole w Mierzynie
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
środa 21 lis 2018 - 15:40:13


Parkowanie przy szkole
w Mierzynie


Do Straży Gminnej wpływa wiele zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego postoju pojazdów na terenie szkoły w Mierzynie. Także Rada Rodziców wnioskowała o wzmożone kontrole w tym zakresie, uzasadniając to rażącym nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego przez niektórych rodziców. Powoduje to utrudnienia w ruchu i zagrożenie bezpieczeństwa dzieci. Zwrócono też uwagę na nadużywanie miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.


Rada Rodziców wniosła o codzienne kontrole nie tylko w godzinach porannych, ale także ok. godz. 12:00 i 16:00. Podobne uwagi omawiane były też na spotkaniu z dyrektor szkoły w Mierzynie.

"Na terenie szkoły podstawowej w Mierzynie ustawiony jest znak drogowy D-40 "Strefa zamieszkania". W strefie tej, zgodnie z art. 49 ust.2 pkt. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym, jest zakaz postoju w innych miejscach niż wyznaczone. Postój powyżej minuty jest zakazany. Oczywiście nikt nie mierzy z sekundnikiem czasu, ale podstawą do reakcji jest ewidentne przekroczenie wskazanej minuty. Postój na tej drodze utrudnia ruch innym pojazdom. Wyznaczone są miejsca postojowe do parkowania" - informuje Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński.

Na terenie szkoły wyznaczone są także miejsca przeznaczone do postoju pojazdów kierowanych lub przewożących osoby niepełnosprawne. Są to szczególnie chronione miejsca. Istnieje całkowity zakaz postoju pojazdów nieuprawnionych na takich miejscach. Kilkukrotnie osoby niepełnosprawne interweniowały w Straży Gminnej w Dobrej zarzucając strażnikom gminnym zbyt mało rygorystyczne kontrole w tym zakresie. Za postój na miejscu zastrzeżonym dla osoby niepełnoprawnej grozi mandat karny w wysokości 500 zł i 5 pkt. karnych. Jest stały taryfikator wynikający z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych. W takich przypadkach, gdy miejsca te są wyraźnie oznakowane trudno doszukiwać się usprawiedliwienia takiego postępowania. Jedynie gdy kierujący zatrzymuje na krótko pojazd w takim miejscu nie musi się obawiać interwencji strażników gminnych. Miejsca oznaczone dla osób niepełnosprawnych są miejscami postojowymi, a więc krótkotrwałe zatrzymanie do 1 minuty i wysadzenie dziecka nie jest wykroczeniem.

W związku z apelem Rady Rodziców komendant Straży Gminnej w Dobrej podjął decyzję, że codziennie od 19 listopada do odwołania przeprowadzane będą kontrole w zakresie prawidłowego parkowania pojazdów przy mierzyńskiej szkole.

"Pierwsze spostrzeżenia wskazują, że pomimo pustego parkingu z tyłu szkoły zdecydowana większość rodziców korzysta z miejsc postojowych wzdłuż drogi, a gdy ich brakuje zatrzymuje pojazd na drodze. Jeśli jest to krótkotrwałe zatrzymanie, mimo, że utrudnia ruch, nie jest traktowane jako wykroczenie i strażnicy gminni ograniczają się do zwracania uwagi. Przy zdecydowanie dłuższym pozostawieniem pojazdu wobec kierujących wyciągane są konsekwencje. W ciągu 3 dni nałożono 3 mandaty karne, w jednym przypadku zostanie skierowany wniosek do sądu. Wszystkie interwencje rejestrowane są kamerami, tak, aby nie było żadnych wątpliwości co do czasu postoju na drodze wewnętrznej" - mówi Andrzej Budzyński. "Apeluję o korzystanie z parkingu znajdującego się z tyłu szkoły. Pozwoli to na upłynnienie ruchu na terenie szkoły i nie będzie konieczności podejmowania działań w stosunku do kierowców" - dodaje komendant Straży Gminnej.

Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://mierzyn24.pl/news.php?extend.4196 )