Tytuł wiadomości: Zimowe dokarmianie zwierząt. Tak czy nie? (więcej...)
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
środa 24 lut 2010 - 19:08:06


Zimowe dokarmianie zwierząt. Tak czy nie?

Coraz więcej mieszkańców Mierzyna napotyka ślady dzikich zwierząt w pobliżu swojego domu. Pewnie zastanawialiście się jak sobie radzą zimą? Czy potrzebują naszej pomocy? Czy należy je dokarmiać? A jeżeli tak, to jak to zrobić żeby im nie zaszkodzić?


Sprawa nie jest prosta albowiem zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z roku 2005 Nr 127 poz. 1066 ze zm.) zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa. W związku z tym jakiekolwiek dokarmianie powinno odbywać się za zgodą i pod kontrolą leśników lub Kół Łowieckich. Samodzielne dokarmianie w miejscach przypadkowych, nieprzemyślanych, a co gorsza w pobliżu zabudowań mieszkalnych stanowi zagrożenie dla ludzi.

Zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia przemieszczają się. Jeżeli tworzymy im żerowiska w pobliżu zabudowań, to nie trafiają one do lasu - tam gdzie jest ich naturalne środowisko. Zwierzęta bardzo szybko przyzwyczajają się, jeżeli raz wyłożymy im karmę niedaleko swojego domostwa, to należy spodziewać się, że następnego dnia w tym samym miejscu także będą oczekiwały na kolejną porcję jedzenia. Jeżeli go nie zastaną to samodzielnie przeszukują teren narażając okolicznych mieszkańców na liczne straty. Takie skargi są systematycznie zgłaszane do Kół Łowieckich.


Z sąsiedzkiego forum:
Izucha: "Witam! Mieszkam w okolicy ul. Topolowej. Ostatnio musiałam odbyć z psem dłuuugi spacer w środku nocy i poczułam się jak w parku safari. W przeciągu godziny wśród domków i bloków spotkałam dziki, sarny, zające, lisa i jenota - te zwierzęta dosłownie włóczyły się po uliczkach! W pewnym momencie poczułam się już nieswojo, bo pies chory i ledwo kuśtyka, a za mną z tyłu idzie uliczką dzik, przede mną stoi jenot z jakimś zawiniątkiem wyciągniętym ze śmietnika..."
Monnatessa: "Sarny podchodzą naprawdę coraz bliżej naszych domów, widuję je już codziennie. Nad pobliskim stawem zrobiły sobie nawet nocne legowisko. Mam jednak wrażenie, że początkowo były cztery, niestety teraz regularnie widuję trójeczkę. Muszą być już bardzo zdesperowane, skoro tak blisko zabudowań mają swoją bazę...."

Przeczytaj więcej na forum sąsiedzkim Mierzyna


Wszystkie osoby chcące pomóc potrzebującym zwierzętom informujemy, że działające na naszym terenie Koło Łowieckie "Jeleń" przyjmuje na terenie swojej bazy w Sławoszewie karmę dla zwierząt.
Urząd Gminy Dobra co roku zabezpiecza w budżecie środki na działalność Koła Łowieckiego związaną z dokarmianiem dzikich zwierząt, głównie w okresie zimowym, kiedy zamarznięta pokrywa śnieżna uniemożliwia im dostęp do pokarmu.

Jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie zwierząt zimą pamiętajmy o tym, że pokarm dla zwierząt nie może być przetworzony, konserwowany ani nawet solony. Sarny np. chętnie zjedzą marchewkę, a dziki ziemniaki. Nie możemy jednak przesadzać z ilością. Jelenie i sarny, są przystosowane do trawienia pokarmu grubowłóknistego, bogatego w ligninę, celulozę i hemicelulozę. Wykładając im tylko pasze pochodzenia rolniczego, np. buraki czy kiszonki ujemnie wpływamy na fizjologię zwierząt. Zmienia się wówczas kwasowość żwacza, co powoduje zanik pierwotniaków rozkładających celulozę, czyli pędy drzew, krzewów i krzewinek, którymi jeleniowate żywią się w naturze. Prowadzi to do biegunek, odwodnienia i przynosi więcej szkody, aniżeli pożytku.
Optymalna pasza przy dokarmianiu dzika to żołędzie albowiem wykładanie zbóż, kukurydzy czy ziemniaków i buraków to zapewnienie dzikowi wartościowego pokarmu przez dwanaście miesięcy w ciągu roku. Gatunek reaguje na to w ten sposób, że zaczyna się rozmnażać cały rok, choć jeszcze do niedawna, ruja u dzików miała miejsce tylko późną jesienią i w początkach zimy. W takim przypadku w rozrodzie zaczyna brać też udział najmłodsze pokolenie, co również jest niekorzystne dla populacji.

Pamiętajmy również żeby nie zostawiać jedzenia blisko terenów zabudowanych czy dróg publicznych. Stwarza to realne niebezpieczeństwo.


Źródło: Urząd Gminy w Dobrej, Wydział Ochrony Środowiska, www.lp.gov.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości




Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://mierzyn24.pl/news.php?extend.383 )