Tytuł wiadomości: Mieszkańcy nie chcą masztu w Mierzynie
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
środa 07 cze 2017 - 13:46:54


Mieszkańcy nie chcą masztu komunikacyjnego w Mierzynie


Około tysiąca osób podpisało się pod protestem przeciwko budowie masztu komunikacyjnego przy ul. Weleckiej w Mierzynie - poinformowało Radio Szczecin. Mieszkańcy obawiają się, że maszt negatywnie wpłynie na ich zdrowie. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, gmina nie ma jednak wpływu na lokalizację inwestycji.


Maszt miałby stanąć na działce przy ulicy Weleckiej, po prawej stronie jadąc w kierunku Szczecina, mniej więcej na wysokości przystanku autobusowego przy składzie drzewnym. Inwestycja oburzyła część mieszkańców, którzy obawiają się niekorzystnego oddziaływania masztu na ich zdrowie. Rada Sołecka Mierzyna zebrała pod protestem w sprawie budowy masztu ok. tysiąc podpisów.

Jak już informowaliśmy, problem związany z intensywną rozbudową infrastruktury telekomunikacyjnej nie dotyczy tylko Mierzyna czy gminy Dobra. W 2010 roku Sejm przyjął ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Tzw. megaustawa nakłada na gminy obowiązek usunięcia z miejscowych planów zapisów uniemożliwiających budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, w tym stacji telefonii komórkowej. Nawet jeśli przed 2010 rokiem gminy posiadały plany, w których np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakazywał budowy na wybranym obszarze obiektów wyższych niż przykładowo 30 metrów, to i tak takie zapisy nie mogą dotyczyć infrastruktury telekomunikacyjnej. Po wejściu w życie ustawy, gminy nie mogą w miejscowych planach blokować budowy stacji bazowych telefonii komórkowej na swoim terenie. Potwierdzają to m.in. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Reklamy Google:


Zgodnie z megaustawą maszty telefonii komórkowej, które są inwestycjami celu publicznego z zakresu łączności, mogą powstać właściwie w każdym miejscu (z nielicznymi wyjątkami). Urzędnicy gminni, powiatowi czy miejscy nie mogą decydować o budowie masztów. Oceniają tylko prawidłowość złożonych dokumentów w sprawie wydania warunków zabudowy. Zgodnie z prawem, jeśli dokumenty inwestora spełniają wszystkie wymogi prawne, to urzędy nie mogą zablokować takiej decyzji. Inwestor może podać gminę, starostwo lub miasto do sądu. Trzeba też pamiętać, że tego typu inwestycje muszą spełnić szereg wymogów, w tym posiadać badania m.in. natężenia pola elektromagnetycznego. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów inwestor może starać się o zezwolenia na budowę stacji bazowej.

Należy też pamiętać o drugiej stronie medalu. To oczywiste, że nikt nie chce mieć w pobliżu domu masztu telefonii komórkowej. Wielu osobom zależy jednak na dobrym zasięgu i szybkim internecie mobilnym. Nikt nie buduje masztów dla własnej przyjemności. Operatorom zależy na lokalizacjach optymalnych z punktu widzenia niezbędnej infrastruktury oraz zasięgu. Bywa, że przesunięcie jednego nadajnika powoduje trudności techniczne. Maszty nie są budowane, żeby zrobić komuś na złość. Większość chętnie korzysta z telefonów czy mobilnego internetu, ale też woli, aby wszelkie niedogodności wynikające z tego faktu ponosił kto inny. Niektórzy mówią, że najlepiej jakby maszty budowane były na polach, z dala od zabudowań. Tylko dla kogo miałyby one wtedy powstawać?

Póki megaustawa obowiązuje w obecnym kształcie, maszty będą budowane w pobliżu osiedli. Dopiero zmiana obowiązującego prawa może pogodzić interesy mieszkańców i operatorów.

Prawdopodobnie za 2 tygodnie odbędzie się spotkanie Wójta Gminy Dobra z mieszkańcami w sprawie budowy masztów telefonii komórkowej w Mierzynie. Spotkanie ma zorganizować rada sołecka.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

Gminy nie mogą blokować budowy masztów

Problem masztów telekomunikacyjnych, których jest coraz więcej, nie dotyczy tylko Mierzyna ale całej Polski. Gminy nie mogą blokować budowy stacji bazowych telefonii komórkowej. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych z 2010 roku (tzw. megaustawa) samorządy nie mogą w miejscowych planach stosować zapisów blokujących budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, a jeśli takie zapisy były wcześniej, to gminy mają obowiązek je usunąć.



Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://mierzyn24.pl/news.php?extend.3570 )