Tytuł wiadomości: Ośrodek dla dzikich zwierząt - wizualizacje
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
sobota 11 lut 2017 - 08:59:51


Ośrodek dla dzikich zwierząt w gminie Dobra
- wizualizacje


Wiemy już jak ma wyglądać ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w gminie Dobra. Ośrodek, który planuje wybudować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, znajdowałby się w obrębie ewidencyjnym Rzędziny, w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego "Świdwie".


Ośrodek rehabilitacji zwierząt to miejsce, w którym jest prowadzone leczenie i rehabilitacja zwierząt dziko występujących, wymagających okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie mając na uwadze fakt, że funkcjonujące na terenie województwa zachodniopomorskiego ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt są obiektami małymi, doszła do wniosku, że konieczne jest utworzenie nowego, większego ośrodka. Na terenie województwa zachodniopomorskiego wiele zwierząt dziko żyjących ulega wypadkom, zagrażającym ich życiu. W takiej sytuacji niezbędne jest udzielanie stosownej pomocy weterynaryjnej oraz rehabilitacji przed wypuszczeniem zwierzyny do środowiska naturalnego.

Reklamy Google:


Ośrodek rehabilitacji znajdowałby się w obrębie ewidencyjnym Rzędziny w gminie Dobra, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego "Świdwie", w obrębie terenu, na którym położona jest stara, nieczynna już stacja ornitologiczna Polskiej Akademii Nauk. Miejsce zostało wybrane ze względu na wiele czynników korzystnych dla takiego przedsięwzięcia. Ośrodek "Świdwie" posiada pawilon edukacyjno-wystawienniczy oraz zaplecze dla zorganizowanych grup. W pobliżu znajduje się ścieżka dydaktyczna, stanowiska obserwacyjne oraz wieża widokowa. Sąsiedztwo rezerwatu gwarantuje unikatowość zajęć dydaktycznych. Powstały kompleks mógłby z powodzeniem spełniać funkcje edukacyjne oraz stanowić bazę badawczą dla środowiska ornitologicznego, studentów i badaczy, stowarzyszeń. Rezerwat "Jezioro Świdwie", jako należący do obszarów RAMSAR, jest unikatowy i atrakcyjny dla badaczy z Polski, Europy, którzy mogliby korzystać z niewielkiej bazy noclegowej ośrodka.

Planowane położenie ośrodka gwarantuje korzyści dla jego podopiecznych - jest to strefa oddalona od siedlisk ludzkich, terenów aktywności rolniczej i przemysłowej. Sąsiedztwo rezerwatu stanowi gwarancję azylu tak koniecznego dla rekonwalescencji zwierząt, które spotkał często wstrząs związany z wypadkiem, chorobą oraz interwencją ludzką (schwytanie, udzielanie pomocy, zabiegi). Obecny teren posiada gęste nasadzenia drzew i krzewów.

Projektowany ośrodek byłby przystosowany do leczenia i rehabilitacji ptaków, ssaków, a także płazów oraz gadów. Zaplanowane zostały obszerne woliery, boksy, wybiegi - zarówno dla rezydentów w części edukacyjnej, jak i dla odizolowanych zwierząt chorych i niebezpiecznych. Strefa rehabilitacyjna będzie oddzielona od pozostałego obszaru ośrodka, w tym części edukacyjnej. Zapewniona zostałaby opieka weterynaryjna, profesjonalne pomieszczenia zabiegowe, a także ścisła izolatka oraz ciągły monitoring podopiecznych za pomocą multimedialnych rozwiązań technicznych.

W niedalekim sąsiedztwie ośrodka rehabilitacyjnego mogłaby powstać zagroda dla dzikich zwierząt odłowionych lub z obrażeniami. Zamieszkałyby w niej (czasowo) dziko żyjące zwierzęta odławiane z miejsc, gdzie stanowią bezpośredni problem: obecność na osiedlach miejskich, niszczenie upraw leśnych, kolizje drogowe. Zabezpieczenie zagrody przewiduje rozwiązania skutecznie oddzielające zwierzęta, a równocześnie stwarzające im warunki zbliżone do naturalnych: wiaty, paśniki, 2 metrowe płoty, duży wybieg, zbiorniki wodne.

Plany ośrodka zostały już opracowane. Zgodnie z wdrożonym w RDOŚ systemem ekozarządzania (audyt EMAS) projekt musi zawierać zastosowanie technologii, rozwiązań i materiałów zapewniających oszczędne i racjonalne zarządzanie zasobami naturalnymi. Projekt założenia ośrodka został zbadany pod kątem oddziaływania na obszar Natura 2000, w obrębie którego się znajduje. Obecnie inwestor jest na etapie starań o pozyskanie środków i dofinansowań z zewnątrz.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, aby ośrodek mógł powstać, zgodę na to wydać musi Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Wcześniej wnioskodawca uzyskać jednak powinien pozytywną opinię miejscowej rady gminy. W tej sprawie Rada Gminy Dobra wypowie się na najbliższej sesji, zaplanowanej na 23 lutego 2017 r.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w gminie Dobra - wizualizacje:





Zobacz artykuły powiązane:

Ośrodek dla dzikich zwierząt w gminie Dobra

Na terenie gminy Dobra może powstać ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska planuje wybudować taki kompleks w okolicy miejscowości Rzędziny.



Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://mierzyn24.pl/news.php?extend.3400 )