Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Wójt Teresa Dera wystartuje w wyborach


Wójt Teresa Dera
wystartuje w wyborach


Wójt Teresa Dera wystartuje w wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią tego roku. Aktualna gospodarz gminy Dobra sprawuje swoją funkcję już od trzech kadencji. W tym czasie w naszym regionie doszło do wielu zmian, a gmina Dobra stała się jednym z najchętniej zasiedlanych terenów w regionie.


W listopadzie 2018 roku kończą się kadencje wszystkich samorządów. Jesienią planowane są wybory, które będą pierwszym etapem czteroletniego maratonu wyborczego. Wiosną 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, jesienią 2019 r. planowane są wybory do parlamentu, a w 2020 roku - wybory prezydenckie.

Wybory samorządowe to jedne z najważniejszych wyborów w kraju, szczególnie z punktu widzenia mieszkańców miast i gmin. Radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast zmieniają nasz kraj. Pod wpływem ich decyzji budowane są drogi, chodniki, szkoły, tereny rekreacyjne. Ważne, żeby wziąć w nich udział, ponieważ dzięki temu mamy wpływ na rozwój naszego regionu.

Wójt Gminy Dobra podjęła decyzję o startowaniu w jesiennych wyborach samorządowych i ubieganiu się o czwartą kadencję. Poniżej publikujemy wywiad, który z Teresą Dera przeprowadziła redakcja portalu GminaDobra24.pl.

Reklamy Google:


GminaDobra24.pl (GD24): Dwanaście lat na stanowisku wójta gminy - niewielu przedstawicieli samorządu może pochwalić się takim wynikiem. To były dobre lata dla gminy Dobra?
Teresa Dera (TD): To były bardzo dobre lata ponieważ udało się wiele rzeczy zaplanować i wykonać. Wiele inwestycji jest także w fazie projektowania i uzgadniania, przygotowywane są kolejne przetargi. Bardzo dużo zrobiliśmy w dziedzinie oświaty, poprawiliśmy i nadal poprawiamy warunki nauczania w naszej gminie. Dużo dzieje się też w dziedzinie bezpieczeństwa i infrastruktury, czyli dróg, chodników, przystanków, oświetlenia, parkingów. Ten proces jest dość trudny i długotrwały, m.in. dlatego, że granice wielu dróg od wielu lat nie były wznawiane, dlatego w niektórych sytuacjach musimy wznawiać granice lub odzyskiwać tereny pozyskane przez prywatnych właścicieli. Na planowane drogi staramy się też pozyskiwać dofinansowanie. Staramy się też tworzyć nowe, alternatywne drogi dojazdowe. Sukcesywnie budujemy też drogi na osiedlach w poszczególnych miejscowościach. Planujemy też drogę alternatywną z Wołczkowa i Bezrzecza do Szczecina. Trasa ta ma przebiegać po terenach wojskowych i dwóch gmin: Dobrej i Szczecina. Rozmowy w tej sprawie są bardzo mocno zaawansowane.

Duży nacisk pokładamy też w budowę kanalizacji deszczowej. Planujemy i projektujemy nowe sieci, niestety koszt ich budowy jest ogromny. Robimy wszystko, żeby deszczówka powstała w najpotrzebniejszych miejscach. Staramy się też pozyskać na ten cel dodatkowe środki. Budujemy też nowe ścieżki rowerowe. Nasza gmina pozyskała dofinansowanie na budowę trasy rowerowej z Dobrej aż do węzła przesiadkowego Głębokie w Szczecinie. W tym roku powinien zostać ogłoszony przetarg na jej budowę. Będziemy też rozbudowywać istniejące ścieżki rowerowe, m.in. w stronę Lubieszyna i rezerwatu Świdwie. Budujemy też ścieżkę edukacyjną z Dobrej do schroniska. Pamiętamy również o nowych miejscach parkingowych, szczególnie przy miejscach użyteczności publicznej.

GD24: Na które inwestycje warto zwrócić szczególną uwagę?
TD: Każda inwestycja jest ważna dla naszego regionu, warto jednak podkreślić te związane z oświatą. W Mierzynie wybudowano nową szkołę podstawową, niedawno rozbudowano szkołę w Bezrzeczu, a w Dobrej kończy się rozbudowa szkoły wraz z nową salą gimnastyczną. Wyremontowano też placówki edukacyjne w Dołujach i Rzędzinach. W tym roku ruszy przetarg na budowę przedszkola w Mierzynie. Nowy budynek powstanie zgodnie z wcześniejszymi założeniami przy szkole podstawowej. Dzięki temu zwiększy się liczba miejsc w przedszkolach na terenie naszej gminy. Warto też pamiętać o nowych, alternatywnych drogach dojazdowych. Ostatnimi przykładami mogą być drogi ze Skarbimierzyc w kierunku Bezrzecza oraz z Redlicy do Wołczkowa, które skracają czas dojazdu do tych miejscowości.

GD24: Wielu mieszkańców gminy zwraca uwagę na infrastrukturę drogową. W jaki sposób planuje Pani poprawić sytuację związaną z drogami i chodnikami?
TD: Cały czas inwestujemy w drogi, chodniki i oświetlenie. Najpierw staramy się budować kanalizację deszczową, a następnie docelowe drogi, jak np. na osiedlu przy ul. Sportowej w Dobrej. To wymaga czasu. Jeśli nie możemy w danym momencie wybudować kanalizacji, to staramy się w miarę posiadanych środków utwardzać nawierzchnię płytami drogowymi, żeby w późniejszym okresie nie niszcząc nawierzchni rozpocząć układanie kanalizacji. W tym roku wyremontujemy i utwardzimy kolejne drogi na terenie naszej gminy. Razem z radnymi jeździmy i sprawdzamy, które ulice wymagają najpilniejszych remontów. Zbieramy też informacje od mieszkańców. W 2018 roku przeznaczyliśmy na infrastrukturę drogową prawie 15 mln zł, milion na utwardzenie płytami drogowymi, 640 tys. na bieżące remonty i 440 tys. zł na melioracje - łącznie ponad 17 mln złotych.

GD24: Jak wygląda współpraca z sąsiednimi samorządami?
TD: Bardzo dobrze. Dzięki tej współpracy udało się wiele zrobić, jak np. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej razem z Domem Kota czy Międzygminny Zakład Aktywności Zawodowej, w którym pracują osoby niepełnosprawne. W bieżącym roku mamy wiele wspólnych zadań, które będziemy razem realizować, np. Dzienny Dom Senior-WIGOR w Policach czy ochrona bezdomnych osób. Przeznaczamy też pieniądze na hospicjum w Tanowie. Dzięki współpracy ze starostwem remontujemy powiatowe drogi, jak np. ul. Długą w Mierzynie. Planujemy już kolejne wspólne inwestycje. Mamy też wypracowane standardy współpracy z sąsiednimi samorządami w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Pomagamy sobie nawzajem. Współpracujemy też z Powiatowym Urzędem Pracy, organizując wspólnie Targi Pracy.

GD24: Dlaczego zdecydowała się Pani wystartować w wyborach samorządowych i ubiegać o czwartą kadencję?
TD: Znam problemy mieszkańców i nie boję się ich rozwiązywać. Umiem słuchać i jestem osobą dialogu, a nie konfrontacji. Wiem, że ciągle brakuje nowych dróg i chodników, a wiele wymaga remontu. Systematycznie jednak inwestujemy w infrastrukturę drogową i kanalizację. Mamy dobrą kadrę do rozwiązywania problemów. Mam też energię i ogromne doświadczenie, a także jeszcze wiele ciekawych pomysłów. Chciałabym kontynuować rozpoczęte przedsięwzięcia i doprowadzić je do finału, stąd decyzja o ponownym kandydowaniu na stanowisko gospodarza gminy.

GD24: Dziękujemy za rozmowę.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


piątek 16 lut 2018 - 12:02:18 | Komentarze: 0
Szybkie drukowanie

szukaj w Mierzynie

Mierzyn - usługi/firmy

przychodnie.jpg
Przychodnie
Medycyny Rodzinnej
Zapraszamy naszych Pacjentów na pierwsze bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
- wzw B. Szczecin-Gumieńce,
ul. Lubelska 29, tel. +48 91 486 80 80.

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 733 211 449
+48 91 38 31 361
Dentamedica to gabinety stomatologiczno-implantologiczne
w Mierzynie, w których najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję
. Oferujemy pełen zakres usług dentystycznych.

chmurka.jpg
Przedszkole Poranna Chmurka
Mierzyn, ul. Poranna 4
Integracyjne Przedszkole Poranna Chmurka to placówka położona na granicy Szczecina i Mierzyna. Za cel obraliśmy sobie wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego potencjałem i możliwościami sensorycznymi. Pielęgnujemy indywidualność i rozwijamy ją. Zapewniamy rodzinną atmosferę, fachową kadrę realizującą program dydaktyczno-wychowawczy i dbającą szczególnie o bezpieczeństwo powierzonych nam dzieci. www.porannachmurka.pl
agmed.jpg
CENTRUM MEDYCZNE AGMED
Mierzyn, ul. Grafitowa 4
Dobra, ul. Graniczna 24A
Lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra, stomatolog, ginekolog, dermatolog, laryngolog, okulista. Wizyty prywatne u ortopedy, ortodonty i z zakresu med. pracy. Mierzyn: +48 91 48 33 808,
Dobra: +48 91 311 33 01.

elite.jpg


McDonalds.jpg

AGD.jpgSpecjalizujemy się w naprawie pralek, zmywarek, lodówek, kuchenek, płyt ceramicznych, indukcyjnych wszystkich firm. Oferujemy również montaż nowych urządzeń. Udzielamy 12 miesięcznej gwarancji na wykonane naprawy! Zadzwoń: +48 601 758 120

thomas.jpg
Thomas.biz.pl
Mierzyn Lubieszyńska 34
Prowadzimy sprzedaż maszyn i urządzeń ogrodowych, elementy wyposażenia ogrodów (ryby, pokarm, akcesoria do oczek wodnych). W naszej ofercie znajdują się również profesjonalne maszyny oraz środki do utrzymania czystości. Możliwość wypożyczania sprzętu ogrodniczego.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń:
+48 501 585 105. więcej

reklama

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji:
+48 513 867 408.

reklama.jpg
Reklama w portalu Mierzyn24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Mierzyn24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
Redakcja Mierzyn24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu Mierzyn24.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Zapoznaj się z Regulaminem.
Serwisy partnerskie:
Konstancin-Jeziorna | Wiadomości z Konstancina | Mapa Konstancina | Kalendarz wydarzeń | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Swarzędz | Wiadomości ze Swarzędza | Mapa Swarzędza | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm ze Swarzędza i Poznania | Reklama w portalu
Szczecin - Bezrzecze | Wiadomości z Bezrzecza | Mapa Bezrzecza | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Szczecin - Gumieńce | Wiadomości z Gumieniec | Mapa Gumieniec | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm z Gumieniec i Szczecina | Reklama w portalu
Gdańsk - Osowa | Wiadomości z Osowej | Mapa Osowej | Sport w Osowej | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu