Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Zebranie wiejskie w Mierzynie - relacja


Zebranie wiejskie
w Mierzynie - relacja


W środę, 29 marca w stołówce Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Kolorowej odbyło się zebranie wiejskie mieszkańców Mierzyna. W spotkaniu wzięło udział ok. 160 mieszkańców, rada sołecka, przedstawiciele urzędu i zaproszeni goście. Poruszono wiele tematów dotyczących Mierzyna, jednak atmosfera momentami daleka była od rzeczowej i kulturalnej dyskusji.


W podstawowym założeniu zebranie mieszkańców powinno być doskonałą okazją do wymiany poglądów i przedstawienia swoich racji. Wszystko jednak powinno odbywać się w ramach rzeczowej i kulturalnej dyskusji, a tego niestety na wczorajszym zebraniu momentami zabrakło. Były więc krzyki, zabieranie mikrofonu czy wyśmiewanie wypowiedzi. Porządek obrad szybko przestał obowiązywać i często panował chaos zabarwiony negatywnymi emocjami. Zamiast konkretnej rozmowy dominowały przepychanki słowne.

Skupmy się jednak na tematach, które pojawiły się na zebraniu. Po przedstawieniu przez radę sołecką sprawozdania z działalności za 2016 rok, głos zabrał przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poruszono m.in. kwestię wyjazdu z ul. Spółdzielców i wzmożonego ruchu na ul. Weleckiej. Padł pomysł połączenia ul. Spółdzielców z ul. Generała Stanisława Maczka. Mieszkańcy oczekiwali jednak konkretnych działań, a nie kolejnych obietnic. Przypomniano też pomysł połączenia ul. Spółdzielców z ul. Łukasińskiego. Nie został on odłożony na półkę. Problemem jest fakt, że połączenie przechodziłoby przez teren prywatny należący do firmy Mayland Real Estate, która planuje w tym miejscu rozbudowę Centrum Handlowego Ster - tutaj więcej na ten temat. Urząd gminy rozmawiał już z inwestorem na temat łącznika z ul. Łukasińskiego, jednak konkretne decyzje będą mogły zapaść dopiero po rozpoczęciu inwestycji związanej z rozbudową centrum.

Reklamy Google:


Niektórzy mieszkańcy proponowali m.in. wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Weleckiej z Długą/Topolową, jako rozwiązanie na tworzące się tutaj korki, czy ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych na krajowej 10-tce. Przedstawiciel GDDKiA z rezerwą podszedł to tych pomysłów, jednak poinformował, że rozważane jest poszerzenie ul. Weleckiej w rejonie wspomnianego skrzyżowania, tak aby utworzyć miejsce na lewoskręty. Niestety na razie nie ma na to pieniędzy. Brakuje również środków na budowę nowej trasy krajowej 10-tki, która ma przebiegać od ul. Ku Słońcu, wzdłuż ul. Łukasińskiego aż do ronda w Lubieszynie. Nie jest nawet znany przybliżony termin realizacji tej inwestycji. Jeden z mieszkańców zwrócił też uwagę na brak przejścia dla pieszych między skwerem znajdującym się naprzeciwko Centrum Mierzyn, a chodnikiem prowadzącym w kierunku Szczecina.

Na temat bezpieczeństwa wypowiadał się nowy Komendant Komisariatu Policji w Mierzynie podinsp. Dariusz Mejer, który podsumował działania policji w ostatnim czasie. Mieszkańcy korzystając z okazji poprosili o interwencję w związku z notorycznym łamaniem przepisów w rejonie poczty (jazda pod prąd ulicą jednokierunkową). Było też o parkowaniu przy kościele i szkole podstawowej.

Mieszkańcy podzieleni byli w kwestii dostępności placu zabaw przy punkcie przedszkolnym w Mierzynie. Część osób była przeciwna, aby plac był dostępny dla wszystkich. Takie samo zdanie ma dyrektor szkoły w Mierzynie, która odpowiada również za bezpieczeństwo dzieci w punkcie przedszkolnym oraz przedstawiciele urzędu. Udostępnienie placu będącego do dyspozycji przedszkolaków może się wiązać z zagrożeniem zdrowia dzieci (porzucone szkło, uszkodzenie urządzeń itp.). Rozwiązaniem mają być nowe urządzenia zabawowe dla małych dzieci na terenie rekreacyjnym Mierzynianka, które urząd gminy już zamówił. Będą one zainstalowane w ciągu miesiąca (do majówki).

Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński poinformował mieszkańców o kontrolach związanych z prawidłowym odprowadzaniem ścieków i odpowiadał na pytania związane z utrzymaniem porządku na terenie Mierzyna.

Podczas zebrania pojawił się również temat związany z komunikacją autobusową. Mieszkańcy zwrócili uwagę na przerwy w rozkładzie jazdy linii nr 124 i poprosili o zmianę, która zwiększy liczbę kursów w godzinach komunikacyjnego szczytu. Uwagi związane z rozkładami komunikacji autobusowej można też na bieżąco zgłaszać do urzędu gminy.

Wójt Gminy Dobra Teresa Dera oraz Sekretarz Rozalia Adamska przedstawiły prezentację z inwestycji wykonanych w 2016 roku w Mierzynie i tych zaplanowanych na bieżący okres. W podsumowaniu było o modernizacji ul. Spółdzielców, ul. Weleckiej (część gminna), remoncie ul. Zeusa, Zgodnej, Ogrodowej, Temidy, Morenowej, Wierzbowej, Majowej, Łukasińskiego, płytach drogowych na ulicach Kolorowej, Rolniczej, Wąskiej, Ozdobnej, Komercyjnej i Gwiezdnej, remoncie chodników przy ul. Topolowej i Długiej (za Nordem). Wykonano też kanalizację deszczową i wybudowano wodociąg w ciągu ul. Spółdzielców, powstał plac zabaw przy punkcie przedszkolnym w Mierzynie, wprowadzono nową linię autobusową nr 124.

Inwestycje, które zaplanowano na bieżący rok, to m.in.: budowa kanalizacji deszczowej w ciągu ul. Kolorowej, remont sieci wodociągowej w ul. Brzozowej, uporządkowanie systemu kanalizacji deszczowej i sanitarnej na granicy gminy i Szczecina, budowa sieci wodociągowej na odcinku Skarbimierzyce - Osiedle Pod Lipami, przebudowa ul. Długiej od ul. Kolorowej do Ślicznej, przebudowa ul. Alicji i Piotra wraz z infrastrukturą, modernizacja ul. Topolowej (na odcinku z nawierzchnią polbrukową), wykonanie ogrodzenia cmentarza, budowa ul. Mierzyńskiej i Spiskiej, budowa chodnika przy ul. Długiej, aktualizacja projektu budowy nowego przedszkola, oświetlenie dróg, renowacja boiska sportowego. W planach jest również modernizacja wybranych ulic płytami drogowymi (decyzja o wyborze ulic ma zapaść w ciągu kilku najbliższych dni).

Podczas wolnych wniosków poruszono tematy, które wzbudzają najwięcej emocji. Część mieszkańców była zbulwersowana, że urząd gminy wydaje zgody na budowę kolejnych masztów telefonii komórkowej. Padały oskarżenia i sugestie, że ktoś może czerpać z tego korzyści. Przedstawiciele gminy i starostwa starali się wyjaśnić, że urzędnicy oceniają tylko prawidłowość złożonych dokumentów w sprawie wydania warunków zabudowy. Zgodnie z prawem, jeśli dokumenty inwestora spełniają wszystkie wymogi prawne, zawierają stosowne badania środowiskowe, które wskazują, że maszty nie są niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców, to urząd nie może zablokować takiej decyzji. Inwestor może podać gminę lub starostwo do sądu i na pewno taką sprawę wygra. Jedyną możliwością zablokowania inwestycji jest stosowny wniosek osób, których działki bezpośrednio sąsiadują z terenem, na którym ma być postawiony maszt. Często jednak takie osoby nie są zainteresowane blokowaniem inwestycji. Ponieważ są to inwestycje tzw. celu publicznego to nie można ich skutecznie zablokować odpowiednim planem zagospodarowania przestrzennego. Były też głosy mieszkańców, którzy uważali, że takie inwestycje są potrzebne ze względu na rozwój mobilnego internetu.

Kolejnym tematem wzbudzającym emocje jest budowa zakładu stoczniowego przy ul. Długiej w Mierzynie. Mieszkańcy, których posesje sąsiadują z terenem zakładu skarżą się na uciążliwość prowadzonej tam produkcji. Nie chcą zakładu w pobliżu swoich domów i protestują przeciw budowaniu kolejnych hal. Poruszono też tematy wycinki drzew i krzewów na os. przy ul. Spółdzielców i remontów ulic.

Zebranie wiejskie mieszkańców Mierzyna trwało ponad 4 godziny i zakończyło się po godz. 22.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZebranie wiejskie w Mierzynie - 29 marca 2017 r.:
Zobacz artykuły powiązane:

Zebranie wiejskie
w Mierzynie - relacja


W czwartek, 17 marca w Publicznej Szkole Podstawowej przy ul. Kolorowej odbyło się zebranie wiejskie mieszkańców Mierzyna. Na spotkaniu oprócz przedstawicieli Urzędu Gminy Dobra, Policji i Straży Gminnej, obecnych było nieco ponad 60 osób. Poruszono wiele tematów dotyczących naszej miejscowości. Momentami dyskusja była burzliwa i pełna emocji.Wybrano sołtysa Mierzyna
i radę sołecką


We wtorek 3 marca mieszkańcy Mierzyna wybrali sołtysa i radę sołecką. Sołtysem ponownie został Jan Głowacki, który sprawował tą funkcję przez ostatnie dwie kadencje. W wyborach, które zorganizowano w stołówce Publicznej Szkoły Podstawowej w Mierzynie, uczestniczyło nieco ponad 100 mieszkańców.Relacja z zebrania
wiejskiego w Mierzynie


We wtorek 14 października w stołówce szkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej odbyło się zebranie wiejskie mieszkańców Mierzyna. Głównym tematem poruszanym podczas spotkania była regulacja ruchu na drodze krajowej nr 10 oraz na ulicy Topolowej. Dyskusja była żywiołowa i momentami chaotyczna. Dominowały emocje.Relacja z zebrania
wiejskiego w Mierzynie


Temat dróg zdominował zebranie wiejskie mieszkańców Mierzyna, które odbyło się w czwartek 28 listopada. Na pytania mieszkańców odpowiadali przedstawiciele sołectwa oraz gminy Dobra. Poruszono wiele tematów, nie brakowało też emocji, szczególnie w sprawach dotyczących remontu ulic.Burzliwe zebranie
wiejskie w Mierzynie


Dyskusja na temat nowego systemu gospodarki odpadami w gminie Dobra zdominowała zebranie wiejskie w Mierzynie, które odbyło się w czwartek 10 stycznia w Restauracji NORD. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Gminy Dobra, którzy przez kilka godzin odpowiadali na pytania licznie zgromadzonych mieszkańców Mierzyna, dotyczące przede wszystkim nowego sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci.

czwartek 30 mar 2017 - 17:54:07 | Komentarze: 0
Szybkie drukowanie

szukaj w Mierzynie

Mierzyn - usługi/firmy

przychodnie.jpg
Przychodnie
Medycyny Rodzinnej
Zapraszamy naszych Pacjentów na pierwsze bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
- wzw B. Szczecin-Gumieńce,
ul. Lubelska 29, tel. +48 91 486 80 80.

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 733 211 449
+48 91 38 31 361
Dentamedica to gabinety stomatologiczno-implantologiczne
w Mierzynie, w których najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję
. Oferujemy pełen zakres usług dentystycznych.

agmed.jpg
CENTRUM MEDYCZNE AGMED
Mierzyn, ul. Grafitowa 4
Dobra, ul. Graniczna 24A
Lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra, stomatolog, ginekolog, dermatolog, laryngolog, okulista. Wizyty prywatne u ortopedy, ortodonty i z zakresu med. pracy. Mierzyn: +48 91 48 33 808,
Dobra: +48 91 311 33 01.

SCK.jpg

McDonalds.jpg

AGD.jpgSpecjalizujemy się w naprawie pralek, zmywarek, lodówek, kuchenek, płyt ceramicznych, indukcyjnych wszystkich firm. Oferujemy również montaż nowych urządzeń. Udzielamy 12 miesięcznej gwarancji na wykonane naprawy! Zadzwoń: +48 601 758 120

thomas.jpg
Thomas.biz.pl
Mierzyn Lubieszyńska 34
Prowadzimy sprzedaż maszyn i urządzeń ogrodowych, elementy wyposażenia ogrodów (ryby, pokarm, akcesoria do oczek wodnych). W naszej ofercie znajdują się również profesjonalne maszyny oraz środki do utrzymania czystości. Możliwość wypożyczania sprzętu ogrodniczego.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń:
+48 501 585 105. więcej

reklama

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji:
+48 513 867 408.

reklama.jpg
Reklama w portalu Mierzyn24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Mierzyn24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
Redakcja Mierzyn24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu Mierzyn24.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Zapoznaj się z Regulaminem.
Serwisy partnerskie:
Konstancin-Jeziorna | Wiadomości z Konstancina | Mapa Konstancina | Kalendarz wydarzeń | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Swarzędz | Wiadomości ze Swarzędza | Mapa Swarzędza | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm ze Swarzędza i Poznania | Reklama w portalu
Szczecin - Bezrzecze | Wiadomości z Bezrzecza | Mapa Bezrzecza | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Szczecin - Gumieńce | Wiadomości z Gumieniec | Mapa Gumieniec | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm z Gumieniec i Szczecina | Reklama w portalu
Gdańsk - Osowa | Wiadomości z Osowej | Mapa Osowej | Sport w Osowej | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu