Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Ośrodek dla dzikich zwierząt - wizualizacje


Ośrodek dla dzikich zwierząt w gminie Dobra
- wizualizacje


Wiemy już jak ma wyglądać ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w gminie Dobra. Ośrodek, który planuje wybudować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, znajdowałby się w obrębie ewidencyjnym Rzędziny, w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego "Świdwie".


Ośrodek rehabilitacji zwierząt to miejsce, w którym jest prowadzone leczenie i rehabilitacja zwierząt dziko występujących, wymagających okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie mając na uwadze fakt, że funkcjonujące na terenie województwa zachodniopomorskiego ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt są obiektami małymi, doszła do wniosku, że konieczne jest utworzenie nowego, większego ośrodka. Na terenie województwa zachodniopomorskiego wiele zwierząt dziko żyjących ulega wypadkom, zagrażającym ich życiu. W takiej sytuacji niezbędne jest udzielanie stosownej pomocy weterynaryjnej oraz rehabilitacji przed wypuszczeniem zwierzyny do środowiska naturalnego.

Reklamy Google:


Ośrodek rehabilitacji znajdowałby się w obrębie ewidencyjnym Rzędziny w gminie Dobra, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego "Świdwie", w obrębie terenu, na którym położona jest stara, nieczynna już stacja ornitologiczna Polskiej Akademii Nauk. Miejsce zostało wybrane ze względu na wiele czynników korzystnych dla takiego przedsięwzięcia. Ośrodek "Świdwie" posiada pawilon edukacyjno-wystawienniczy oraz zaplecze dla zorganizowanych grup. W pobliżu znajduje się ścieżka dydaktyczna, stanowiska obserwacyjne oraz wieża widokowa. Sąsiedztwo rezerwatu gwarantuje unikatowość zajęć dydaktycznych. Powstały kompleks mógłby z powodzeniem spełniać funkcje edukacyjne oraz stanowić bazę badawczą dla środowiska ornitologicznego, studentów i badaczy, stowarzyszeń. Rezerwat "Jezioro Świdwie", jako należący do obszarów RAMSAR, jest unikatowy i atrakcyjny dla badaczy z Polski, Europy, którzy mogliby korzystać z niewielkiej bazy noclegowej ośrodka.

Planowane położenie ośrodka gwarantuje korzyści dla jego podopiecznych - jest to strefa oddalona od siedlisk ludzkich, terenów aktywności rolniczej i przemysłowej. Sąsiedztwo rezerwatu stanowi gwarancję azylu tak koniecznego dla rekonwalescencji zwierząt, które spotkał często wstrząs związany z wypadkiem, chorobą oraz interwencją ludzką (schwytanie, udzielanie pomocy, zabiegi). Obecny teren posiada gęste nasadzenia drzew i krzewów.

Projektowany ośrodek byłby przystosowany do leczenia i rehabilitacji ptaków, ssaków, a także płazów oraz gadów. Zaplanowane zostały obszerne woliery, boksy, wybiegi - zarówno dla rezydentów w części edukacyjnej, jak i dla odizolowanych zwierząt chorych i niebezpiecznych. Strefa rehabilitacyjna będzie oddzielona od pozostałego obszaru ośrodka, w tym części edukacyjnej. Zapewniona zostałaby opieka weterynaryjna, profesjonalne pomieszczenia zabiegowe, a także ścisła izolatka oraz ciągły monitoring podopiecznych za pomocą multimedialnych rozwiązań technicznych.

W niedalekim sąsiedztwie ośrodka rehabilitacyjnego mogłaby powstać zagroda dla dzikich zwierząt odłowionych lub z obrażeniami. Zamieszkałyby w niej (czasowo) dziko żyjące zwierzęta odławiane z miejsc, gdzie stanowią bezpośredni problem: obecność na osiedlach miejskich, niszczenie upraw leśnych, kolizje drogowe. Zabezpieczenie zagrody przewiduje rozwiązania skutecznie oddzielające zwierzęta, a równocześnie stwarzające im warunki zbliżone do naturalnych: wiaty, paśniki, 2 metrowe płoty, duży wybieg, zbiorniki wodne.

Plany ośrodka zostały już opracowane. Zgodnie z wdrożonym w RDOŚ systemem ekozarządzania (audyt EMAS) projekt musi zawierać zastosowanie technologii, rozwiązań i materiałów zapewniających oszczędne i racjonalne zarządzanie zasobami naturalnymi. Projekt założenia ośrodka został zbadany pod kątem oddziaływania na obszar Natura 2000, w obrębie którego się znajduje. Obecnie inwestor jest na etapie starań o pozyskanie środków i dofinansowań z zewnątrz.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, aby ośrodek mógł powstać, zgodę na to wydać musi Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Wcześniej wnioskodawca uzyskać jednak powinien pozytywną opinię miejscowej rady gminy. W tej sprawie Rada Gminy Dobra wypowie się na najbliższej sesji, zaplanowanej na 23 lutego 2017 r.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościOśrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w gminie Dobra - wizualizacje:

Zobacz artykuły powiązane:

Ośrodek dla dzikich zwierząt w gminie Dobra

Na terenie gminy Dobra może powstać ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska planuje wybudować taki kompleks w okolicy miejscowości Rzędziny.

sobota 11 lut 2017 - 08:59:51 | Komentarze: 0
Szybkie drukowanie

szukaj w Mierzynie

Mierzyn - usługi/firmy

przychodnie.jpg
Przychodnie
Medycyny Rodzinnej
Zapraszamy naszych Pacjentów na pierwsze bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
- wzw B. Szczecin-Gumieńce,
ul. Lubelska 29, tel. +48 91 486 80 80.

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 733 211 449
+48 91 38 31 361
Dentamedica to gabinety stomatologiczno-implantologiczne
w Mierzynie, w których najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję
. Oferujemy pełen zakres usług dentystycznych.

agmed.jpg
CENTRUM MEDYCZNE AGMED
Mierzyn, ul. Grafitowa 4
Dobra, ul. Graniczna 24A
Lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra, stomatolog, ginekolog, dermatolog, laryngolog, okulista. Wizyty prywatne u ortopedy, ortodonty i z zakresu med. pracy. Mierzyn: +48 91 48 33 808,
Dobra: +48 91 311 33 01.

POLBIT.jpg
POLBIT oferuje sprzedaż całego asortymentu branży komputerowej, głównie sprzętu poleasingowego renomowanych marek: różnych modeli komputerów, laptopów, monitorów, drukarek, projektorów i innych urządzeń. Oferta kierowana jest do firm i różnych instytucji oraz do indywidualnych odbiorców. Sprzęt można obejrzeć w sklepie, który się mieści w Dołujach przy ul. Słoneczny Sad 4h, na stronie polbit.com bądź na aukcjach allegro - nicki: polbito i polbito2. Więcej na: www.polbit.com

SCK.jpg

Syndyk masy upadłości: COMPARPOL Spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Policach oferuje w atrakcyjnych cenach (po cenie obniżonej o 60% w stosunku do ceny oszacowania) do sprzedaży dwie niezabudowane działki rolne położone w Łęgach (gmina Dobra koło Szczecina) o pow.: 1,0666 ha i 1,0551 ha. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 888 088 222 lub e-mail: syndyk.szczecin@wp.pl

TREND.jpg
Nasza firma od 15 lat zajmuje się kompleksowym wyposażaniem wnętrz. Łazienki to nasza specjalność. Oferujemy także sprzedaż, projekt i wykonanie kuchni, zabudów wnękowych oraz ogólnej aranżacji wnętrz. Współpracujemy z najlepszymi projektantami. Zapraszamy do naszej nowej siedziby - ul. Długa 4B w Mierzynie, wjazd od Lubieszyńskiej przy hotelu Nord (przeprowadziliśmy się z ul. Modrej 85 w Bezrzeczu). Tel. 91 439 31 33

LUXMEDICA.jpg
LUX MEDICA
Zachodniopomorskie Centrum Rehabilitacji
LUX MEDICA
jest najbardziej zaawansowaną technologicznie placówką rehabilitacyjną na terenie województwa zachodniopomorskiego, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, gwarantującą profesjonalny personel. Od 1 lipca 2014 r. zapraszamy do korzystania z usług w ramach umowy z NFZ.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 38
Telefon: +48 91 48 48 404

thomas.jpg
Thomas.biz.pl
Mierzyn Lubieszyńska 34
Prowadzimy sprzedaż maszyn i urządzeń ogrodowych, elementy wyposażenia ogrodów (ryby, pokarm, akcesoria do oczek wodnych). W naszej ofercie znajdują się również profesjonalne maszyny oraz środki do utrzymania czystości. Możliwość wypożyczania sprzętu ogrodniczego.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń:
+48 501 585 105. więcej

reklama

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji:
+48 513 867 408.

reklama.jpg
Reklama w portalu Mierzyn24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Mierzyn24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
Redakcja Mierzyn24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu Mierzyn24.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Zapoznaj się z Regulaminem.
Serwisy partnerskie:
Konstancin-Jeziorna | Wiadomości z Konstancina | Mapa Konstancina | Kalendarz wydarzeń | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Swarzędz | Wiadomości ze Swarzędza | Mapa Swarzędza | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm ze Swarzędza i Poznania | Reklama w portalu
Szczecin - Bezrzecze | Wiadomości z Bezrzecza | Mapa Bezrzecza | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Szczecin - Gumieńce | Wiadomości z Gumieniec | Mapa Gumieniec | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm z Gumieniec i Szczecina | Reklama w portalu
Gdańsk - Osowa | Wiadomości z Osowej | Mapa Osowej | Sport w Osowej | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu